کدخبر: ۲۲۹۶۵۰ لینک کوتاه

اژه‌ای: شفافیت گاهی نه به نفع شاکی است نه متهم

اقتصادنیوز؛ معاون اول قوه قضائیه گفت: اگر شفافیت به این معناست که همه موارد پرونده ها بیان شود باید گفت که نه به نفع متهم است و نه شاکی.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ غلامحسین محسنی اژهای در نشست دانشجویی سخنگوی قوه قضاییه گفت: ما باید کار را از خودمان شروع کنیم و اگر از خود شروع نکنیم موفق نخواهیم شد.

وی ادامه داد: ما و جوانان، امروز خود را مدیون مردم و نظام و شهدا می‌دانیم. نسبت به تمام زحماتی که در طول تاریخ کشیده شده، مدیونیم .در زمان غیبت یک نظام اسلامی برقرار شده،  چقدر گله مندیم و چقدر توقع داریم ،  نسلی از اول انقلاب تا کنون کار کرده و ما از برخی راضی   نیستیم،اما آیا به وظیفه خودمان عمل می‌کنیم.

وی تاکید کرد :ما انسان‌های پیروی داریم ، مهم  است که از چه کسی و چه چیزی پیروی می‌کنیم . بستگی دارد که ما از الله پیروی می‌کنیم یا از شیطان یا از هوای نفس.

وی افزود: ما دو حجت اعم از حجت عقل و حجت ظاهری (ولی، نبی و وصی) داریم. عقل می گوید از کسی پیروی کنیم که خیرخواه ماست و رحمان و رئوف است.

وی افزود: اگر از شیطان و هوای نفس اطاعت کردیم همان می شود که شما الان دارید ناله می زنید و می‌گویید چرا کاری کردید که عدالت اجتماعی برقرار نشد و ... . اگر یک چشمک  زدند و نتوانستید خود را نگه دارید، باید گفت که آن چشمک همان و هزار مفسده بعد از آن همان.

 معاون اول قوه قضاییه گفت: از سال 58 تاکنون در قوه قضاییه بودم و فقط در یک دوره چهارساله در دولت نهم وزیر اطلاعات شدم و بعد مراعزل کردند. احساسم این است که خیلی کوتاهی داشتم و خیلی باید بیشتر کار می‌کردم، ولی همیشه از خدا  خواستم که من اگاهانه به این نظام خیانت نکنم. به ولله اگر عنایت خدا نبود به هیچ وجه ما نمی توانستیم کار کنیم، زیرا شیطان صفتان برای من بسیار دام گذاشتند، لذا شما مراقب باشید و از الان بخواهید که خدا به شما کمک کند.

محسنی اژه ای با اشاره به پرونده های ارزی گفت: این موضوع  یک بعد نیست و توضیح خواهم داد.

وی با طرح این سوال که منظور از شفافیت قضایی چیست؟ گفت:  اگر منظور این است که پرونده با تمام جزییاتش برای مردم باز شود آیا خوب است یا بد؟ اگر این توقع را ایجاد کنیم که تمام جزییات پرونده ها را باز کنیم به نظرم درست نیست که این جزو ارزش ها باشد .  گاهی یک پرونده در جریان است و اگر برخی مطالبش گفته شود ادامه تحقیقات میسر نیست. مثلا  شهرام جزایری دستگیر شده، الان ابهامات و سوالاتی  است آیا می توانم همه سوالات را بگویم ؟ نمی‌شود و درست نیست. اگر شفافیت به این معناست که همه موارد پرونده ها بیان شود باید گفت که نه به نفع متهم است و نه شاکی.

 وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده های برادر رییس جمهور و برادر جهانگیری گفت: این اقدام قاضی است که ملاحظه نکرده برادر رییس جمهور است و پرونده تشکیل داده و بعد  قرار وثیقه صادر کرده و الان ادامه می‌دهد. اگر طولانی شده آن‌را قبول دارم، زیرا ما به میزان  ماموریت‌مان بودجه و کادر اداری نداریم.