کدخبر: ۲۲۹۶۷۱ لینک کوتاه

هدف ترامپ از طرح مذاکره با ایران

کارشناس ارشد اندیشکده شورای آتلانتیک، پیشنهاد ترامپ برای دیدار با مقامات ایرانی را نشانه آشفتگی در سیاست گذاری کاخ سفید دانست و گفت: مطمئنم ترامپ به دنبال انحراف افکار عمومی از موضوع دردسرساز دادگاه رئیس ستاد انتخاباتی خود در ویرجینیا است.

به گزارش اقتصادنیوز، «باربارا اسلاوین» در گفت وگو با ایرنا، مسایل داخلی آمریکا را در چرخش مواضع ترامپ مهم ارزیابی کرد و افزود: این موضع ترامپ، نومحافظه کاران طرفدار برخورد با ایران همچون سران 'بنیاد دفاع از دموکراسی' را به شدت خشمگین کرده است. 
وی ادامه داد: با توجه به برگزاری جلسه محاکمه پل منافورت رئیس پیشین ستاد انتخاباتی ترامپ در ویرجینیا، مطمئن هستم که ترامپ به دنبال تغییر نگاه افکار عمومی از این موضوع دردسرساز به موضوعات دیگر است. 

** ترامپ می خواهد با روحانی عکس بگیرد
ایرنا از این روزنامه نگار آمریکایی پرسید که آیا سخنان متناقض ترامپ و وزیرخارجه این کشور درباره پیش شرط گفت وگو با ایران می تواند نوعی تقسیم کار در کاخ سفید درباره ایران باشد؟
کارشناس ارشد شورای آتلانتیک با رد این تقسیم کار اظهار کرد: اینها را نباید تا این حد جدی گرفت. دونالد ترامپ بر اساس آن چیزی که به نظرش می رسد و به دور از مشاورانش صحبت و عمل می کند. به توییت های تهدیدآمیز هفته گذشته وی علیه ایران نگاه کنید. زمانی که وزیر خارجه می گفت در کنار مردم ایران هستیم، ترامپ از بمباران آنها سخن گفت. 
اسلاوین با بیان اینکه به نظرم هماهنگی در میان تیم دولت ترامپ وجود ندارد، اضافه کرد: شاید با توجه به بحران ارزی در ایران، ترامپ به این نتیجه رسیده که زمان برای مذاکره فرا رسیده است اما وی هیچ درکی از فرایندهای داخلی ایران و سازوکارهای برجام نداشته و ندارد. 
وی با یادآوری سخنان متناقض رئیس جمهوری آمریکا درباره کره شمالی هم گفت: آیا در پس آن راهبردی نهفته است؟ به نظرم بعید باشد. فراموش نکنید که وی دوست دارد مرکز توجه افکار عمومی باشد و با روحانی عکس بگیرد. او دوست دارد که نشان دهد یک دولتمرد قدرتمند است. 
این تحلیلگر مسایل بین الملل افزود: پیشنهاد ترامپ برای مذاکره می تواند برای خودنمایی و دستاوردهای داخلی باشد. او در تغییر نگاه افکار عمومی مهارت زیادی دارد اما به نظرم اگر ایران با پیشنهاد ترامپ به گونه ای برخورد کند که حاکی از آمادگی اصولی ایران برای گفت وگو باشد، سازنده خواهد بود.
اسلاوین در پاسخ به این سوال که با توجه به بدعهدی و غیرقابل اعتماد بودن دولت ترامپ، مذاکره با آن را چگونه می توان توجیه کرد؟ خاطرنشان کرد: شاید باید این مذاکرات در یک سطح پایین تر شروع شود. اگر پمپئو بر روی پیش شرط هایش اصرار کند، ممکن است به سرنوشت رکس تیلرسون دچار شده و برکنار شود. اگر او بخواهد در مقام خود باقی بماند، باید به حرف های رئیس خود گوش دهد.

** جبران کاهش صادرات با افزایش قیمت نفت
وی درباره پیامدهای چرخش ناگهانی ترامپ برای سیاست فشار به جمهوری اسلامی هم گفت: به نظر می رسد سخنان او به سیاست تحریم های اعلام شده آسیب بزند. وی حتی منتظر نشد که اعمال تحریم ها آغاز شود، به نظرم سخنان وی بدون هماهنگی با مشاروان و با هدف تبلیغات بیان شده است.
این تحلیلگر اندیشکده آتلانتیک، سیاست دولت ترامپ برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران را غیر واقع بینانه و شکست خورده خواند و گفت: در نشستی که به تازگی در اندیشکده آتلانتیک درباره همین موضوع برگزار کردیم، کارشناسان می گفتند که به صفر رساندن صادرات نفت ایران به معنای جهش شدید بهای بنزین و گازوئیل در ایالات متحده خواهد بود که تاثیر بدی بر انتخابات کنگره در نوامبر خواهد داشت. 
اسلاوین افزود: موضوع اصلی این است که میزان کاهش صادرات نفت ایران تا چه اندازه خواهد بود؟ و این کاهش تا چه میزان قیمت نفت را افزایش خواهد داد؟ بیشتر کارشناسان می گویند که این کاهش حدود یک میلیون بشکه در روز خواهد بود و ایران به صادر کردن بیش از یک میلیون بشکه نفت خام در روز با قیمتی بالاتر ادامه خواهد داد و از این نظر، درآمد این کشور تغییر چندانی نخواهد داشت.