کدخبر: ۲۳۰۲۵۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

قاسمی: اگر سوریه به ثبات نسبی رسید از این کشور خارج می‌شویم

اقتصادنیوز؛ بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: هدف جدی ما علاوه بر درخواست دولت سوریه مبارزه با تروریسم بود و هنگامی که احساس کنیم سوریه به یک تثبیت نسبی نزدیک شده است و مبارزه با تروریسم هم به انتها رسیده و تا حد زیادی موفقیت‌های لازم حاصل شده است قطعا می‌‌‌توانیم این حضور مستشاری خود را در سوریه کاهش دهیم یا خارج شویم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پانا؛ بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص خبرهایی مبنی بر توافق روسیه و اسرائیل درباره حضور ایران در سوریه گفت: ورود ما به سوریه مستشاری و به درخواست دولت سوریه است و تا زمانی که دولت سوریه بخواهد در این کشور خواهیم بود. هدف جدی ما علاوه بر درخواست دولت سوریه مبارزه با تروریسم بود و هنگامی که احساس کنیم سوریه به یک تثبیت نسبی نزدیک شده است و مبارزه با تروریسم هم به انتها رسیده و تا حد زیادی موفقیت‌های لازم حاصل شده است قطعا می‌‌‌توانیم این حضور مستشاری خود را در سوریه کاهش دهیم یا خارج شویم.

قاسمی افزود: ورود ما به سوریه به درخواست کشور دیگری نبود که امروز به درخواست کشور دیگری سوریه را ترک کنیم. ما منافع و مصالح خود را به خوبی تشخیص می‌دهیم و در جهت منافع خود حرکت می‌کنیم، همانگونه که دولت روسیه هم از منافع و مصالح خود در همه جای جهان پیروی می‌کند.

وی ادامه داد: ما نقاط و فضاهای مشترکی را با فدراسیون روسیه داشتیم؛ از جمله همکاری در بحث مبارزه با تروریسم و حضور در سوریه که البته روسیه نیروهای عملیاتی در سوریه داشته و ما نیروهای مستشاری داریم. در نهایت همکاری‌های خوبی را با یکدیگر سامان دادیم.

قاسمی خاطرنشان کرد: روسیه به عنوان یک کشور مستقل می‌تواند مناسبات خود را با سایر جهان به نحوی که منافع این کشور را تأمین می‌کند تنظیم کند، همانگونه که این حق برای ما وجود دارد و به آن عمل می‌شود.

وی ادامه داد: مشورت‌ها و رایزنی‌ها و تماس‌های مکرر و مرتبی را با سوریه، روسیه و ترکیه در بحث سوریه داشته‌ایم و این کار را تا زمان لازم ادامه خواهیم داد. آستانه 10 را این بار در سوچی داشتیم و این همکاری‌ها ادامه دارد.

قاسمی افزورد: هر آنچه امروز از برخی رسانه‌های رژیم صهیونیستی یا دیگر رسانه‌ها و کانون‌ها و محافل شنیده می‌شود در چارچوب همان جنگ شدید جدی روانی که برای تحریب چهره ایران و روابط خارجی ایران در کنار دیگر فشارهای اقتصادی و فشار روی افکار عمومی ایران وارد می‌شود می‌دانم و فکر می‌کنم هدف این محافل این است که برای همکاری‌ها و دیدگاه‌های مشترک و کار موثر ایران و روسیه یک عامل تخریب کننده پیدا کرده و روی آن اثر بگذارند.