کدخبر: ۲۳۱۱۱۸ لینک کوتاه

عربستان بیماران خود را هم از کانادا خارج می‌کند

اقتصادنیوز: وابسته پزشکی عربستان در آمریکا و کانادا اعلام کرد که این کشور تمامی برنامه های درمانی اتباع سعودی در کانادا را متوقف و تلاش می کند بیماران خود را از بیمارستان های این کشور خارج کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، 'فهد بن ابراهیم التمیمی' در بیانیه ای، افزود: در راستای تصمیم دولت برای توقف تمامی روابط با کانادا، بیماران سعودی هم به خارج از این کشور انتقال داده می شوند.

در ادامه تنش میان عربستان و کانادا خبرگزاری دولتی عربستان (واس) هم ساعاتی پیش گزارش داد: در ساعات آتی دولت اتاق عملیات برای پیگیری و تصمیم گیری درباره اتباع خود در کشور کانادا تشکیل خواهد داد.

روز دوشنبه و در پی درخواست کانادا برای آزادی فعالان مدنی بازداشت ‌شده در عربستان، ریاض سفیر خود را از اوتاوا فراخواند و سفیر کانادا را نیز 'عنصر نامطلوب' معرفی کرد.

ریاض به سفیر کانادا 24 ساعت فرصت داده تا خاک عربستان را ترک کند.

عربستان همچنین اعلام کرد تمامی تبادلات مالی و تجاری خود با کانادا را نیز متوقف می‌کند. این در حالی است که عربستان ‌اکنون یکی از بزرگترین بازارهای صادراتی کانادا در جهان به شمار می‌رود.

وزارت خارجه کانادا به تازگی با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد از بازداشت فعالان مدنی در عربستان، خواستار آزادی فوری چند فعال حقوق زنان شد که در زندان‌های سعودی به سر می‌برند. 

«کریستیا فریلند» وزیر خارجه این کشور نیز در توییتر خود از بازداشت «سمر بدوی» و «نسیمه الساده» ابراز ناخرسندی کرد.

دولت سعودی در ماه های اخیر شمار زیادی از استادان دانشگاه، شاعران، مبلغان و تجار را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت و روانه زندان کرد که موجی از نگرانی را در میان سازمان های حقوق بشری برانگیخته است.

سازمان عفو بین الملل نیز روز دوشنبه با صدور بیانیه ای خواستار فشار جامعه جهانی بر دولت عربستان به منظور پایان دادن به سرکوب ها و آزادی زندانیان عقیدتی و فعالان مدنی شد.

همزمان با تشدید تنش، خطوط هوایی عربستان هم اعلام کرد از دوشنبه آینده 13 اگوست (22 مرداد) تمامی پروازهای خود از مبدا و به مقصد کانادا را متوقف خواهد کرد.

در تازه ترین تحول 'مبارک العصیمی' وزیر آموزش و پرورش سعودی در توییتر خود نوشت که عربستان تمامی برنامه های آموزشی و بورسیه و تبادل دانشجو را با کانادا متوقف می کند.

وی افزود که ریاض 7 هزار دانشجوی بورسیه خود در کانادا را به کشورهای دیگر همانند انگلیس، آمریکا، استرالیا و نیوزلند خواهد فرستاد.

اقدام عربستان علیه کانادا با حمایت امارات عربی متحده، بحرین و دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس همراه بود اما قطر دیگر عضو شورای همکاری خلیج فارس با صدور بیانیه ای اظهارات دبیرکل این شورا در حمایت از اقدام های ریاض را مواضع شخصی او خواند و از آن اعلام برائت کرد.

تصمیم دولت عربستان برای ادامه تنش با کانادا در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سه شنبه شب از تماس این کشور با کانادا و عربستان خبر داد و گفت: از دو طرف خواسته ایم که مشکل بین خود را از طریق دیپلماتیک حل کنند.

صدور بیانیه آتشین دولت عربستان و تعلیق مناسبات دیپلماتیک دو کشور در شرایطی است که عربستان یکی از بزرگترین بازارهای صادراتی کانادا در جهان به شمار می‌رود. برای نمونه، در سال 2016، حدود 45 درصد از مجموع صادرات کانادا به عربستان را تانک، خودروهای زرهی و سایر ادوات نظامی تشکیل می‌دادند. در همین مدت، 98 درصد واردات کانادا از عربستان نیز شامل نفت خام و سنگ مس بود. 

عربستان همچنین از سال 2016 حدود 6 میلیارد دلار در کانادا سرمایه‌گذاری کرده است. از ابتدای سال جاری میلادی نیز کانادا مجموعا 1.4 میلیارد دلارِ کانادا کالا به عربستان صادر کرده و حدود 2 میلیارد دلارِ کانادا نیز از این کشور محصول وارد کرده است.