کدخبر: ۲۳۲۸۳۸ لینک کوتاه

هدیه قالیباف به پرسپولیس و استقلال پس گرفته می شود ؟

اقتصادنیوز : آنها که قانون می دانند می‌گویند شهرداری‌ها حق ندارند، از خزانه شهر برای ورزش قهرمانی هزینه کنند، اما زمستان سال ۹۴ بود که حق بهره برداری دو ورزشگاه به دو تیم تهرانی استقلال و پرسپولیس از طرف شهرداری هدیه شد و حالا بعد از ورود مدیران شهر به واگذاری ها و حق بهره برداری هایی املاک شهرداری واگذاری این دو ورزشگاه نیز مورد بازنگری قرار می گیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  اسکان نیوز،  آن سال ها یکی از اعضای ورزشکار شورای شهر این پیشنهاد را مطرح کرد و معتقد بود همان طور که تیم‌های بزرگی مانند مادرید و بارسلونا از حمایت شهرداری شهرشان برخوردار هستند شهرداری تهران نیز باید به دو تیم سرخ آبی‌اش کمک کند تا ورزشگاهی برای تمرین داشته باشد.

کلنگی که به یاد ناصرخان زده شد

علیرضا دبیر که آن زمان مسئولیت رییس کمیسیون بودجه را بر عهده داشت در هنگام بهره برداری از این دو ورزشگاه به رسانه گفته بود: استادیوم امام رضا در سال ۹۰ ـ ۸۹ و استادیوم شهید کاظمی در سال ۹۲ ـ ۹۱ با درخواست شورای شهر به نیت آماده‌سازی این استادیوم‌ها به عنوان ورزشگاه اختصاصی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس ساخته شد.

البته قرار بود نام استادیوم منطقه ۱۵ناصر حجازی باشد، آن زمان مرحوم ناصرخان در قید حیات بود  و بنابراین این استادیوم به نام شهید احمدکاظمی نام گرفت. در دیداری با وزیر ورزش، پیشنهاد واگذاری استادیوم منطقه ۱۸ (امام رضا) به پرسپولیس و استادیوم منطقه ۱۵(شهید کاظمی) به استقلال را دادم که آقای وزیر با توجه به پرطرفدار بودن این دو تیم و لزوم داشتن زمین تمرینی و مسابقات مناسب با دسترسی آسان برای این دو تیم، واگذاری این استادیوم‌ها را تأیید کرد.

 دبیر آن زمان تاکید کرد: که قرار دادی که با این دو تیم بسته می شود قرار داد بهره برداری است  این امکان وجود دارد که این قرارداد مادام العمر باشد.  

اعلام آمادگی شهردار بلند پرواز  برای اسپانسری استقلال و پرسپولیس

در روزهای پایانی اسفندماه سال ۹۴ شهردار تهران پس از حاشیه های بسیار ورزشگاه امام رضا را به استقلال و ورزشگاه شهید کاظمی را به پرسپولیس داد. هرچند که کلنگ این ورزشگاه به نام ناصر حجازی زده بود. برای آن که مشخص شود این ورزشگاه به کدام باشگاه برسد قرعه کشی شد. هر دو تیم تمایل داشتند ورزشگاه شهید کاظمی به آنها برسد زیرا  ورزشگاه شهید کاظمی نسبت به ورزشگاه امام رضا(ع) دارای مشخصات بهتری بود. 

 استادیوم شهیدکاظمی با مساحتی حدود ٩٠٠٠٠ متر مربع و زیر بنایی به مساحت ١٢٠٠٠ مترمربع و گنجایش ١٥٠٠٠ نفر تماشاگر احداث شده که شامل زمین چمن طبیعی و سایر امکانات بود اما از سوی دیگر ورزشگاه امام رضا(ع) ٥‌هزار نفر کمتر گنجایش تماشاگر دارد، دارای زمین چمن مصنوعی است و مساحتش نیز تقریبا نصف مساحت استادیوم شهید کاظمی است.  در مراسم واگذاری شهردار تهران از این هدیه هم عبور کرد و اعلام آمادگی کرد شهرداری  می توانئ اسپانسر این دو تیم هم بشود .

شورا هم مخالف بود

ابوالفضل قناعتی عضو شورای شهر چهارم می گوید: آن زمان هم برخی از اعضای شورای شهر تهران با این واگذاری موافق نبودند و معتقد بودن اعتبارات شهرداری تهران باید صرف توسعه  زیر ساخت ها ورزش همگانی شود از طرف موافقان پیشنهاد هم دلیل می آورند که این دو تیم محبوب تهرانی هستند واین حمایت با توجه به این تعدادی زیادی از این ورزشکاران در تیم ملی هستند حمایت از تیم ملی کشور هم محسوب می شود.

او ادامه می‌دهد : آن زمان گفته شد این دو باشگاه بدهی های زیادی دارند و واگذاری باشگاهی برای تمریم هزینه های این دو باشگاه تهرانی را کاهش می دهد البته این دو ورزشگاه حق بهره برداری اش واگذار شده است. اما آن زمان هم مخالفانی داشت و ما در صحن نسبت به آن تذکر هم دادیم.

وعده مدیر جو گیر؛قانون اجازه بدهد ورزشگاه را به نام می زنیم

با وجود جدیت شورا در پس گیری املاکی غیر قانونی واگذار شده است، رییس سازمان ورزش شهرداری تهران که یک باری هم بیل بردهای شهر را تعارف یکی از هنرمندان کرده بود به یکی از خبرگزاری ها گفته است : دوست دارد مالکیت این ورزشگاه ها را هم به این دو تیم واگذار کند اما باید از لحاظ حقوقی مشکلی نداشته باشد.

او درباره این آیا برای استفاده از حق بهره برداری پولی به شهرداری داده می شود می گوید : هنوز این مساله در دست بررسی است و اداره حقوقی شهرداری این مساله را بررسی می‌کند تا به مبنای درستی از نظر حقوقی دست پیدا کند تا هم واگذاری‌ها از نظر حقوقی دچار مشکل نشود و هم دو باشگاه استقلال و پرسپولیس آسیب نبینند و هم این که شهرداری خود دچار مشکلات خاص درون سازی و نظارتی نشود. شهرداری به عنوان متولی بحث تهران و بحث اجتماعی می‌تواند این اراده را داشته باشد تا به تیم‌ها کمک کند و از ورزش قهرمانی حمایت لازم را انجام دهد. ما اگر از ورزش قهرمانی حمایت نکنیم، قطعا آسیب می‌بیند.

واگذاری مجموعه‌ها به دو تیم استقلال و پرسپولیس مستلزم یکسری ساز و کارهای قانونی و راه‌های نظارتی دارد که در حال‌ طی شدن است. ما خیلی دوست داریم مالکیت این دو مجموعه (شهیدکاظمی و امام رضا) را به دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را واگذار کنیم. اگر مشکلات قانونی و نظارتی پیدا نکنیم، حمایت خواهیم کرد. ما بحثی داریم به عنوان "برون سپاری" که در این بحث مجموعه ها را به پیمانکاران واگذار می‌کنیم و به بهره‌بردارها می‌دهیم. در رویکرد جدید شدیدا مخالف هستیم که مجموعه‌ها را به افراد غیر متخصص بدهیم، زیرا افراد غیر متخصص نمی‌توانند به ورزش ما کمک کنند. در حال‌ حاضر بیش از ۶۰ مجموعه وجود دارد که در حال‌ برون سپاری هستند. ما این آمادگی را داریم به تیم‌ها و کسانی که رزومه خوبی را در ورزش دارند، طبق اولویت به آنها واگذار کنیم.

منتظر اطلاعات جدید هستیم

اما ولی الله شجاع پوریان معاون اجتماعی شهرداری تهران نگاه دیگری دارد. او می گوید درحال بررسی است که آیا این دو ورزشگاه قانونی واگذار شده اند و در غیر این صورت بهره برداری آن بازنگری می شود.

 معاون شهردار تهران می گوید : این دو مجموعه در اختیار دو باشگاه تهرانی قرار گرفته و استدلال این واگذاری این بود که این تیم ها تهرانی هستند. متاسفانه مجموعه ای که به استقلال داده شده است  تاکنون یک بار هم مورد استفاده این تیم قرار نگرفته است.

شجاع پوریان دلیل  آن را عدم نظارت درست بر کار عمرانی این ورزشگاه عنوان می کند و می گوید : این ورزشگاه نشست کرده  است  تا امروز امکان استفاده از آن فراهم نشده، شرکت توسعه فضاهای فرهنگی قرار است وضعیت این ورزشگاه را بررسی کند تا مشخص شود برای بازسازی به چه میزان اعتبار نیاز دارد  .

معاون شهردار تهران  تاکید می کند : قرار است اطلاعات جدیدی از نحوه واگذاری این دو ورزشگاه به این دو تیم و استدلال این واگذاری، میزان هزینه نهایی ر اختیار ما گذاشته شود و اگر این واگذاری در مسئولیت شهرداری نبوده یا تخلفی انجام شده باشد در آن بازنگری کرده و باید سازمان های نظارتی در خصوص آن تصمیم بگیرند.

در حالی باشگاه استقلال از ورزشگاه امام رضا یک بار هم استفاده نکرده است و یا یک ورزشگاه اختصاصی به پرسپولیس داده شده که ساکنان جنوب شهر یکی از مشکلاتشان نداشتن فضای ورزشی است. جوانان آنان امکان استفاده از ورزشگاه های ساخته شده توسط شهرداری را ندارند.

بیشتر این ورزشگاه در اختیار پیمانکار است ونرخ هایی که برای استفاده تعیین شده در توان اهالی جنوب پایتخت نیست. به نظر می رسد شهرداری به جای آن به دنبال حل مشکلات باشگاه های محبوب با فوتبالیست های میلیاردی باشد باید دارایی های این شهر را برای مردم این شهر هزینه کند.