طرح مجلس برای افشای رای نمایندگان در صحن علنی

کدخبر: 233686
اقتصادنیوز:امروز در مجلس یک فوریت طرحی بررسی خواهد شد که قرار است طبق آن رای نمایندگان در هر موضوعی به افکار عمومی اعلام شود.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روزنامه ایرانطرح الحاق دو تبصره به ماده 119 قانون آیین‌نامه داخلی مجلس. طرحی که تهیه‌کنندگانش آن را طرح «شفافیت رأی نمایندگان» می‌خوانند. آذرماه سال گذشته این طرح را 38 نماینده تقدیم هیأت رئیسه کرده بودند. نمایندگانی که در رأس آنها محمدجواد فتحی، طراح این طرح بود که اعتقاد دارد: «مسئولیت نمایندگی بدون شفاف بودن رأی برای موکلان معنا نمی‌دهد.»
طرح شفافیت رأی نمایندگان قرار است 2 تبصره را به ماده 119 آیین‌نامه داخلی مجلس الحاق کند. ماده 119 این آیین‌نامه می‌گوید: «مصوبات مجلس در جلسه رسمی و با رأی موافق اکثریت مطلق حاضران که بیش از نصف نمایندگان حاضر است، معتبراست مگر در مواردی که در قانون اساسی یا این آیین‌نامه نصاب دیگری تعیین شده باشد.» تبصره اول طرحی که قرار است امروز رأی‌گیری بر سر فوریت آن انجام شود می‌گوید که باید آرای نمایندگان در کلیه مواردی که به موجب این ماده رأی‌گیری می‌شود، جهت اطلاع مردم منتشر شوند. تبصره دوم هم اجازه می‌دهد که با تقاضای 15 نماینده و با رأی اکثریت مجلس، در «مواردی استثنایی» رأی‌گیری مجلس مخفی باشد. با وجود این یک فوریت طرح طراحی شده توسط نماینده تهران در حالی امروز به رأی گذاشته می‌شود که تنها دو روز قبل از آن، طرحی مشابه توسط نمایندگانی که عموماً از جریان اصولگرای مجلس بودند تهیه و تقدیم مجلس شده است، بی آنکه ضرورت ارائه این طرح موازی و مشابه توضیح داده شده باشد. این همان طرحی بود که دیروز به اشتباه در فضای مجازی دست به دست می‌شد، اما هنوز توسط هیأت رئیسه مجلس اعلام وصول نشده است.
تیتر یک
  • معیار دلاری برای اجاره مغازه ها+جدول

    اقتصادنیوز :‌بررسی میدانی املاک تجاری نشان می دهد با وجود آن که کرونا وضعیت کسب این واحدها را دچار مشکل کرده اما…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید