کدخبر: ۲۳۴۳۷۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ابراز نگرانی مجدد کانادا از وضعیت حقوق بشر در عربستان؛

کانادا دست‌بردار عربستان سعودی نیست

اقتصادنیوز؛ نخست‌وزیر کانادا نسبت به تصمیم دادستانی عربستان سعودی برای اعدام ۵ فعال حقوق بشر در این کشور ابراز نگرانی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ جاستین ترودو، 

نخست وزیر کانادا پس از اعلام دادستانی سعودی برای اعدام پنج نفر از فعالان حقوق بشری ساکن منطقه شیعه نشین الشرقیه عربستان، اعلام کرد که اتاوا درباره این مساله نگران است.

نهادهای حقوق بشری می‌گویند که این افراد که اهل استان شرقی این کشورند، به تروریسم متهم شده‌اند.

فعالان سعودی اظهار کردند که «اسراء الغمغام» اولین زنی است که به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری با مجازات اعدام مواجه می‌شود.

اسراء الغمغام فعال مشهور  شیعه است که از سال ۲۰۱۱ در تظاهرات‌های گسترده‌ای در منطقه الشرقیه حضور داشته است. وی دسامبر ۲۰۱۵ به همراه همسرش در منزل بازداشت شد.

دولت عربستان تاکنون شمار زیادی از شیعیان این کشور را پس از وادر کردن اتهامات تروریستی به آنها اعدام کرده‌اند که نمونه بارز آن شیخ نمر النمر روحانی برجسته شیعی است.

کانادا پیشتر نیز درباره موج بازداشت فعالان جامعه مدنی عربستانی از جمله «سمر بدوی» برنده  «جایزه بین‌المللی زن شجاع» سال 2012 آمریکا و «نسیمه الساده»، خواستار آزادی فوری فعالان حقوق بشر سعودی شده بود.

ریاض با بیان این که موضع کانادا در مورد آن چه فعالان جامعه مدنی سعودی اعلام شده است، ادعایی نادرست، عجیب و نادرست است، موضع گیری اتاوا در این مساله را دخالت آشکار در امور داخلی عربستان دانسته است.

ریاض در پی بروز تنش در روابط دو کشور کانادا و عربستان بر سر مسایل حقوق بشری، اخیرا سفیر کانادا را اخراج کرد.