پیش‌بینی انتخابات کنگره آمریکا

کدخبر: 235130
​اقتصادنیوز : روز گذشته رسانه‌های آمریکایی از ماموریت تقریبا غیر‌ممکن دموکرات‌ها برای تسلط بر سنا همزمان با نشست کمیته ملی این حزب در شیکاگو سخن گفتند. در انتخابات ماه نوامبر تنها یک سوم کرسی‌ها یعنی ۳۵ کرسی به رای گذاشته می‌شود. در این شرایط دموکرات‌ها باید از ۲۶ کرسی خود دفاع کنند؛ در‌حالی‌که در ۱۰ ایالت متعلق به این کرسی‌ها، مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ به ترامپ رای داده‌اند. در مقابل جمهوری‌خواهان فقط باید برای ۹ کرسی بجنگند.

به گزارش اقتصادنیوز کارشناسان می‌گویند سرنوشت این انتخابات توسط ۶ ایالت وست ویرجینیا، ایندیانا، نورث داکوتا، مونتانا، میسوری و فلوریدا مشخص خواهد شد.

برد دموکرات‌ها تقریبا غیرممکنگردهمایی رهبران دموکرات در شیکاگو

یک تحلیلگر می‌گوید که راه دموکرات‌ها برای در دست گرفتن سنا تقریبا محال است و این تازه یکی از نظرات خوش‌بینانه به‌حساب می‌آید. اما به‌رغم این اظهارات، دموکرات‌ها سعی دارند که در ماه نوامبر اکثریت سنا را در دست بگیرند و آنها امیدوار به مشکلات قانونی هستند که برای ترامپ و برخی از رقبای جمهوری‌خواهشان پیش آمده است. در این صورت آنها معتقدند که رای لازم را برای به اکثریت گرفتن سنا به‌دست خواهند آورد. به گزارش رویترز، با این حال هنوز مسیر سخت است. در این شرایط دموکرات‌ها باید از ۲۶ کرسی خود دفاع کنند؛ درحالی‌که در ۱۰ ایالت از این ۲۶ کرسی، مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ به ترامپ رای داده‌اند، دموکرات‌ها باید در این میادین بهرقابت بپردازند. در صورتی که در این ۲۶ کرسی برنده شوند، دموکرات‌ها برای اکثریت پیدا کردن به دو صندلی نیاز دارند. درحالی‌که جمهوری‌خواهان برای ۹ کرسی خواهند جنگید، دموکرات‌ها باید برای ۲۶ کرسی بجنگند. برتری یافتن در سنا می‌تواند سیاست‌های دونالد ترامپ را به چالش بکشد و اجازه بررسی و تحقیق از اقدامات دولت به راحتی صادر خواهد شد. همچنین می‌توانند نامزد محافظه‌کار برای دادگاه عالی را به چالش بکشند. استو روزنبرگ، یک تحلیلگر غیرحزبی، مسیر دموکرات‌ها را سنگلاخی و غیرممکن می‌داند. اما دموکرات‌ها می‌توانند مسیر جمهوری‌خواهان را سخت و نقش موثرتری در سنا ایفا کنند.  در نشستی که کمیته ملی دموکرات در تابستان در شیکاگو با حضور دهها کارشناس‌ برگزار کردند، مسیر پیروزی مجدد در سنا مورد بررسی قرار گرفت؛ درحالی‌که آنها در سال ۲۰۱۴، اکثریت را به جمهوری‌خواهان واگذار کردند.

رقابت‌های حیاتی

دموکرات‌ها می‌گویند در ماه نوامبر سال جاری، رقابت در پنج میدان سخت است. آنها صدها میلیون دلار هزینه می‌کنند تا از کرسی‌های خود حفاظت به عمل آورند. باخت در یکی از ایالت‌های وست ویرجینیا، ایندیانا، نورث داکوتا، مونتانا و میسوری که در سال ۲۰۱۶ به دونالد ترامپ رای دادند، می‌تواند رویای بازپس‌گیری سنا از جمهوری‌خواهان را به باد دهد.

البته یک‌سری از نظرسنجی‌ها مایه امیدواری دموکرات‌ها شده است. اما نظرسنجی‌ها در ایالت‌های نورث داکوتا، ایندیانا و میسوری به‌گونه‌ای بوده است که حدس زدن را غیرممکن کرده است.  در مونتانا که در سال ۲۰۱۶، ترامپ با اختلاف رای ۲۰ درصدی پیروز شد، نامزد دموکرات‌ها تنها با ۵ درصد اختلاف آرا بالاتر از رقیب خود قرار دارد. در وست‌ویرجینیا که ترامپ با اختلاف رای ۴۰ درصدی پیروز میدان بود، از جمهوری‌خواهان جو مانچین حضور دارد که با اختلاف اندکی در نظرسنجی‌ها پیشتاز بوده است.  جفری اسکلی، یک تحلیلگر غیرحزبی از دانشگاه ویرجینیا که در دانشکده علوم سیاسی تدریس می‌کند، می‌گوید: این پنج ایالت مهم‌ترین هدف جمهوری‌خواهان است.  او می‌افزاید: به دو شکل می‌توان به مسیر سنا نگاه کرد. خبر بد اینکه برای دموکرات‌ها سال بسیار بدی است. خبر خوب هم این است که دموکرات‌ها حداقل می‌توانند از صندلی‌های خود دفاع کنند.

عملیات جمهوری‌خواهان برای انتخابات این است که مسیر دموکرات‌ها را در ایالت‌هایی که ترامپ در آن پیروز شده است، سخت‌تر کنند و مانع از انتخاب مجدد آنها شوند. این کارشناس می‌گوید: تمایل دموکرات‌ها به چپ کار خاصی نخواهد کرد؛ اما آنها را بیش از پیش شکننده خواهد کرد.

برخی از دموکرات‌ها نگران مبارزات سنا در فلوریدا هستند. نظرسنجی‌ها حکایت از یک رقابت تنگاتنگ بین بیل نلسون دموکرات و چالش‌گر وی از حزب رقیب یعنی ریک اسکات، فرماندار ایالت دارد.  درحالی‌که موقعیت دموکرات‌ها در ایالاتی که ترامپ پیروز آن بوده، چندان مساعد نیست، این حزب برای پیروزی به دو ایالت آریزونا و نوادا متمرکز شده است و گفته می‌شود پیروزی در این دو ایالت برای دموکرات‌ها بسیار حیاتی است.  در آریزونا درحالی‌که جف فلیک در حال بازنشسته شدن است، جمهوری‌خواهان تلاش دارند تا برتری خود را در این ایالت از دست ندهند، نام سه نامزد مطرح شده است. در دموکرات‌ها نیز در این ایالت کریستن سینما در نظرسنجی‌ها پیشتاز است.

سناتور دین هلر از نوادا، در میان جمهوری‌خواهان از موقعیت شکننده‌تری برخوردار است. استراتژیست‌ها می‌گویند که لغو قانوناوباماکر می‌تواند به ضروری تمام شود؛ زیرا بسیاری از بازنشستگان و کسانی که به خدمات درمانی دسترسی دارند به وی رای نخواهند داد. دموکرات‌ها به همین منظور به شدت روی دو ایالت نوادا و آریزونا متمرکز شده‌اند.

خدمات درمانی، مالیات و فساد سه مولفه تعیین‌کننده

نظرسنجی داخلی حزب دموکرات نشان می‌دهد که خدمات درمانی آنها و کاهش مالیاتی جمهوری‌خواهان می‌تواند مانند دو برگ برنده برای آنها به حساب آید. این نظرسنجی نشان می‌دهد که مانور دموکرات‌ها برای این دو مورد می‌تواند پیروزی دموکرات‌ها را تضمین کند. کارن فینی، یکی از استراتژیست‌های دموکرات در گردهمایی شیکاگو گفته بود: مسائل حیاتی مانند خدمات درمانی برای رای‌دهندگان بسیار مهم است. جمهوی‌خواهان نیز بر این باورند که کاهش مالیاتی تضمین‌کننده پیروزی آنها است؛ اما این برگ بدشانسی آنها است و باختشان را تضمین می‌کند. او گفته بود که دموکرات‌ها باید روی این مسائل بزرگ کار بیشتری انجام دهند.  تام پرز، رئیس کمیته ملی دموکرات‌ها تصریح کرده است که دموکرات‌ها در سنا روی مسائلی کار خواهند کرد که طرح‌های دونالد ترامپ را به چالش بکشند. در این راستا آنها روی اعترافات مانافورت و مایکل کوهن کار خواهند کرد.

کوهن اعتراف کرده است که تخلف مالی داشته و گفته است به دو زنی که با ترامپ ارتباط داشته‌اند، حق‌السکوت داده‌ است. ترامپ این موارد را تکذیب کرده است؛ اما چنانچه ثابت شود که ترامپ در این باب دروغ گفته است می‌تواند از سوی کنگرهاستیضاح شود. به همین منظور دموکرات‌ها می‌گویند مسائلی که جمهوری‌خواهان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند به ضرر آنها تمام خواهد شد. پرز می‌گوید: فساد فرهنگی در رهبری جمهوری‌خواهان خارج از کنترل شده است.

انتخابات مجلس نمایندگان

درحالی‌که در سنا رقابت در ۳۵ ایالت رخ خواهد داد، رقابت‌های مجلس نمایندگان نیز در ۴۳۵ منطقه در ماه نوامبر برگزار خواهد شد. درحال‌حاضر ۲۳۶ نماینده جمهوری‌خواه هستند و ۱۹۳ تن نیز دموکرات. برخی نظرسنجی‌ها حکایت از این دارد که احتمالا ترکیب مجلس نمایندگان تغییر کند و دموکرات‌ها با ۲۰۲ کرسی در برابر ۱۹۹ کرسی جمهوی‌خواهان برتری نسبی پیدا کنند. در باقی کرسی‌ها نیز مستقل‌ها شانس بالایی دارند.

 

 

04-02

 

تیتر یک
  • پنجره باریک فرصت آمریکا در مقابل ایران؛

    اقتصادنیوز؛ ولی نصر، مشاور سابق دولت باراک اوباما با تأکید بر ضرورت استفاده دولت بایدن از فرصت موجود برای رسیدن به یک…

از دست ندهید
بلیط هواپیما