سفیر ایران: مخالفان روابط ایران و عراق دنبال بهانه هستند

کدخبر: 235145
اقتصادنیوز : 'ایرج مسجدی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد گفت: مخالفان روابط ایران و عراق دنبال بهانه هستند تا به تخریب پیوند فرهنگی و تاریخی میان دو ملت بپردازند اما به جایی نخواهند رسید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، مسجدی عصر دوشنبه در دیدار گروهی از فعالان رسانه ای جبهه مقاومت عراق گفت: دشمنان دو ملت یک روز به نام عرب - فارس یک روز به نام شیعه - سنی و یک روز به نام دخالت در امور داخلی یکدیگر و روز دیگر با بزرگنمایی برخی حاشیه ها، سعی در ایجاد اختلاف و فتنه در میان ایرانی ها و عراقی ها دارند.

مسجدی گفت: ملت عراق از شیعه و سنی و کرد همه برادران ما هستند و همین پیوند عمیق تاریخی میان دو ملت است که سبب شده در این سالها میلیون ها نفر زائر و مسافر بین دو کشور سفر کنند. 

وی افزود: در میان چهار میلیون زایر ایرانی و دو میلیون زایر و مسافر عراقی ممکن است چند نفری هم تخلفاتی را انجام دهند اما دشمنان و مخالفان روابط دو کشور با بزرگنمایی این موضوعات سعی در تعمیم آن به همه زائران ایرانی و زائران عراقی دارند.

سفیر ایران گفت: هدف از این بزرگنمایی ها ایجاد اختلاف میان دو ملت و دو کشور و تخریب روابط دو جانبه است. وی افزود: بعنوان نمونه درحالی که تنها هشت درصد آب های ورودی به عراق از ایران است و خود ایران نیز با کم آبی و خشکسالی مواجه است برخی بحث قطع آب از سوی ایران را مطرح می کنند که به روابط ضربه بزنند. 

مسجدی گفت: خشکسالی و کم آبی مشکلی است که مناطق مختلف ایران از جمله مناطق جنوب ایران و خوزستان نیز با آن مواجه است اما مخالفان روابط دو کشور سعی می کنند مسائل را به گونه دیگری مطرح کنند تا ایجاد اختلاف و شکاف کنند. 

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد درعین حال تاکید کرد: ریشه های پیوند دو ملت آنقدر محکم است که این گونه اقدامات به جایی نخواهد رسید و روابط میان دو ملت هر روز مستحکم تر خواهد شد. 

وی گفت: جریان های مخرب از این امر غافل هستند که ریشه های عمیق فرهنگی، دینی و تاریخی این دو ملت را به هم پیوند داده است و اقدامات اختلاف افکن به جایی نمی رسد. 

مسجدی افزود: همکاری با عراق به حوزه سیاسی و امنیتی خلاصه نمی شود و توسعه همکاری ها در همه زمینه های فرهنگی، اقتصادی و سرمایه گذاری با عراق مدنظر است. 

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همانطور که در مبارزه با داعش در کنار مردم و دولت عراق بود در دوره پساداعش و در حوزه های مختلف همچنان در کنار کشور دوست و همسایه خود خواهد بود. 

وی گفت: دو ملت ایران و عراق با توجه به همسایگی و اشتراکات فراوان فرهنگی در طول تاریخ همواره در کنار هم بوده اند و همچنان خواهند بود و یکی از کارکردهای رسانه ها هر چه نزدیک تر کردن دو ملت است. 

سفیر ایران دربغداد گفت: رسانه های دو کشور در تقابل با جریانی که بدنبال دور کردن ایران و عراق از یکدیگر است باید برای نزدیک تر کردن هر چه بیشتر دو همسایه تلاش کنند. 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما