ناامیدی یک مقام نفتی سعودی از سیاست‌های تحریمی علیه ایران

کدخبر: 235343
اقتصادنیوز: ابراهیم المهنا مشاور وزیر انرژی عربستان سعودی روز سه شنبه گفت: بعید است صادرات نفت ایران با تحریم های کنونی آمریکا، کاملا متوقف شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، رویترز خبرداد؛ مشاور با سابقه خالد الفالح وزیر انرژی عربستان در کنفرانسی با موضوع نفت در نروژ افزود: مقدار نفت خامی که از تنگه هرمز صادر می شود، بسیار زیاد و بیش از 18 میلیون بشکه در روز است که دو سوم تجارت نفت جهان را که از طریق دریا مبادله و منتقل می شود، تشکیل می دهد، بنابراین قطع صادرات نفت از این گذرگاه های آبی، منجر به کمبود حاد و شدید نفت خام و اوجگیری بهای آن خواهد شد. 

وی با ادعای اینکه ایران توانایی و یا تمایل به بستن کامل یا بخشی از تنگه های هرمز یا باب المندب یا هر دو را ندارد، تاکید کرد: تحریم های کنونی بعید است که بتواند صادرات نفت ایران را به طور کامل متوقف کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در 18 اردیبهشت ماه به صورت یکجانبه از توافق هسته ای 2015 میان ایران و قدرت های بزرگ خارج شد که بر اساس آن تحریم ها علیه کشورمان لغو شده بود. این اقدام ترامپ با اعتراض دیگر کشورهای امضا کننده این توافق روبه رو شد و آنها اعلام کردند که به برجام پایبند می مانند.

ایران پس از عربستان و عراق، سومین کشور صادر کننده بزرگ نفت خام عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) به شمار می رود. 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما