کدخبر: ۲۳۵۴۰۵ لینک کوتاه

تطابق یافته های آمریکا و سازمان ملل درباره روهینجایی‌های میانمار

اقتصاد نیوز: سفیر آمریکا در سازمان ملل تاکید کرد، یافته‌های تحقیق وزارت خارجه آمریکا درباره بحران روهینجایی‌های میانمار با گزارش دلخراش محققان سازمان ملل که اتهامات نسل‌کشی را متوجه مقام‌های میانماری کرد، همخوانی دارد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، گزارش سازمان ملل که دوشنبه منتشر شد تاکید دارد ارتش میانمار مرتکب کشتار دسته‌جمعی و تجاوزهای گروهی علیه مسلمانان روهینجایی با "نیت نسل‌کشی" شده است. این اولین باری است که سازمان ملل علنا مسوولان میانماری را بر سر کمپین خشونت‌بارشان علیه روهینجایی‌ها به اتهامات نسل‌کشی متهم می‌کند.

با این حال نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل در جلسه شورای امنیت از واژه "نسل‌کشی" استفاده نکرد اما گفت از بیش از ۱۰۰۰ مورد از مسلمانان روهینجایی که در گزارش وزارت خارجه آمریکا به صورت تصادفی انتخاب شدند، یک‌ پنجم آنها شاهد بودند که بیش از ۱۰۰ تن کشته یا زخمی شدند.

او گفت، ۸۲ درصد شاهد یک قتل و بیش از نیمی از آنها شاهد خشونت جنسی و ۴۵ درصد شاهد یک تجاوز بودند.  هیلی تاکید کرد: مهمتر اینکه، این گزارش یک گروه را به عنوان عامل اکثر این جنایت‌ها شناسایی کرد؛ ارتش و نیروهای امنیتی برمه (میانمار). این یافته‌ها با گزارش اخیر کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی مستقل سازمان ملل همخوانی دارد. جهان دیگر نمی‌تواند از حقیقت تلخی که اتفاق افتاده است، چشم‌پوشی کند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل با بیان اینکه شورای امنیت باید عاملان این خشونت را به پای میز عدالت بکشاند، افزود: تمام جهان در حال تماشا کردن هستند که ما بعد از این چه می‌کنیم و آیا اقدامی صورت می‌دهیم یا خیر.