کدخبر: ۲۳۵۴۹۷ لینک کوتاه

تلاش کمیسیون اجتماعی مجلس برای ماندن افشانی در شهرداری/ماجرای انتخاب شهرداران فرق می کند

اقتصادنیوز : مشاور پارلمانی شهردار تهران گفت: در حال حاضر موضوع استفساریه مسکوت مانده زیرا کمیسیون اجتماعی مجلس معتقد است انتخاب شهرداران تابع این قانون نمی شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر ،داریوش قنبری در پاسخ به این پرسش که پس از اصلاحیه مصوبه منبع به کارگیری بازنشستگان، قانون در خصوص رفتن افشانی شفاف شده است آیا هنوز قصد گرفتن استفساریه در این زمینه را دارید گفت: موضوعی حقوقی در کمیسون اجتماعی مجلس در حال بررسی است که بر اساس آن فعلا موضوع استفساریه را مسکوت گذاشتهایم. بر اساس اعتقاد کمیسیون اجتماعی قانون انتخابات شهرداران مشمول قانون شهرداری ها می‌شود و این مصوبه مشمول شهرداران کشور نخواهد شد.

وی در توضیح اینکه پیش از این اعلام کرده بود شهردار تهران عضوی از کابینه محسوب می‌شود نیز گفت: جایگاه شهردار تهران با سایر شهرداران متفاوت است. شهردار تهران در جلسات هیئت دولت حضور دارد هر چند عضو کابینه نیست اما هیچکدام از شهرداران شهرهای دیگر جایگاه ویژه شهردار تهران را ندارند و این موضوعی بود که ما قصد داشتیم در استفساریه مطرح کنیم اما در حال حاضر مسکوت است.

قنبری تصریح کرد: بر اساس قانون انتخاب شهرداران، منعی برای بکارگیری بازنشستگان وجود ندارد و شوراها حتی می توانند افرادی که استخدام دولتی نیستند به عنوان شهردار انتخاب کنند و محدودیتی برای اعضا شورا وجود ندارد. با این استدلال حقوقی ظاهرا ما بی نیاز از ارائه استفساریه هستیم. مشاور شهردار تهران اضافه کرد: محدودیت برای انتخاب شهردار تضعیف شوراها است و شوراها در انتخاب شهردار آزاد بوده. بنابراین، این دو نگاه حقوقی به این موضوع وجود دارد.

مشاور شهردار تهران در پاسخ به این پرسش که با توجه به وجود دو دیدگاه کاملا متفاوت در مجلس که برخی معتقدند این مصوبه شامل شهرداران می شود و برخی نه؛ سرانجام شهرداران بازنشسته چه خواهد شد، گفت: قانون شهرداریها خاص  شهرداریهای کشور است که در آن روند انتخاب شهرداران و قانون عزل و نصب به وضوح مشخص شد اما اگر استفساریه ای هم به مجلس داده شود این موضوع در صحن علنی مطرح می‌شود.