کدخبر: ۲۳۵۵۲۵ لینک کوتاه

موگرینی: با همه شرکا برای حفظ برجام تلاش می کنیم

اقتصادنیوز: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از دیدار با رئیس جمهوری اتریش گفت که این اتحادیه با وجود چالش های تحریم آمریکا، با همه شرکا برای حفظ برجام تلاش می کند.

به گزارش اقتصادنیوزبه نقل از ایرنا، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از دیدار روز چهارشنبه خود با «الکساندر فن در بلن» رئیس جمهوری اتریش بیانیه ای پیرامون گفت و گوهای دو طرف منتشر کرد.

موگرینی در این بیانیه که در تارنمای رسمی «اقدام خارجی اتحادیه اروپا» آمده، گفت: با «فن در بلن» درباره همکاری اتریش با اتحادیه اروپا برای حفظ برجام تبادل نظر کرده است.

در بیانیه موگرینی آمده است: ما فرصت این را هم داشتیم که درباره همکاری برای حفظ برجام که پس از مذاکرات طولانی اینجا در وین به دست آمد، تبادل نظر کنیم؛ لذا باید روح (مذاکرات) وین را به خاطر امنیت خودمان حفظ کنیم.

این بیانیه افزود: این توافق کار می کند. حفظ این توافق با وجود بازگشت تحریم های آمریکا کاری چالش برانگیز است، اما ما در حال همکاری با هم هستیم؛ از جمله با اتریش، با همه کشورهای عضو (اتحادیه اروپا)، با همه شرکایمان در سراسر جهان، تا اطمینان یابیم که برجام تداوم می یابد.

موگرینی همچنین در این بیانیه آورد: از آنجا که به اعتقاد ما پیشگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای امری حیاتی است و دست کم این بار ما یک توافق عدم گسترش داریم، باید از آن حمایت کنیم.

بر اساس این گزارش، با وجود اعلام چندین باره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی کامل ایران به تعهدات برجامی و تاکید تمامی شرکا در خصوص اینکه کشورمان به دنبال دستیابی به بمب هسته‌ای نیست اما آمریکا با فرافکنی قصد دارد تا سایر کشورها را برای خروج از برجام قانع کند.

مقام معظم رهبری روز گذشته در دیدار اعضای هیأت دولت گفتند : ارتباط و ادامه مذاکره با اروپا ایراد ندارد اما باید ضمن ادامه این کار از آنها درباره مسائلی نظیر برجام و یا اقتصاد قطع امید کنید.

رهبر انقلاب با انتقاد از رفتار نامناسب اروپا در مسائلی نظیر برجام و تحریم ها خاطرنشان کردند: باید با نگاه شک آلود به وعده های آنها، از روند مسائل مراقبت جدی کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای برجام را وسیله ای برای حفظ منافع ملی خواندند و افزودند: برجام هدف نیست بلکه وسیله است و طبعاً اگر به نتیجه برسیم که با این وسیله، حفظ منافع ملی امکان پذیر نیست آن را کنار می گذاریم.

ایشان گفتند: اروپایی ها باید از بیان و عمل مسئولان دولتی ایران بفهمند که اقدامات آنها تدابیر و واکنش متناسب جمهوری اسلامی ایران را به دنبال خواهد داشت.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در 18 اردیبهشت سال جاری خروج کشورش از برجام را اعلام کرد و گفت که تحریم های واشنگتن علیه تهران را باز می گرداند. به دنبال این تصمیم، اولین دور تحریم های آمریکا علیه ایران در 15 مردادماه گذشته اعمال شد.

بلافاصله پس از اعلام این تصمیم ترامپ، موگرینی با ابراز تاسف از این موضوع، تاکید کرد که اتحادیه اروپا به توافق هسته ای با ایران پایبند است.

اتحادیه اروپا در حال بررسی پیشنهاد «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان برای ایجاد یک نظام مالی اروپایی مستقل از آمریکا است تا بتواند تعامل شرکت های اروپایی با ایران و بهره مندی تهران از منافع اقتصادی برجام را حفظ کند.