کدخبر: ۲۳۶۰۶۹ لینک کوتاه

واکنش پمپئو به ادعای انتقال موشک‌های ایران به عراق

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به ادعای خبرگزاری رویترز مبنی بر انتقال موشک‌های ایران به عراق گفت که بغداد باید درباره آنچه در عراق اتفاق می‌افتد تصمیم بگیرد، نه تهران.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود به خبر ادعایی روز جمعه رویترز که در آن مدعی شده بود، ایران موشک‌هایش را در خاک عراق مستقر کرده است واکنش نشان داد.

این خبر از سوی مقامات ایران، عراق و حشد الشعبی (بسیج مردمی عراق) تکذیب شده است.

پمپئو در پیام خود مدعی شد: به شدت نسبت به گزارشات درباره انتقال موشک‌های ایران به عراق نگران هستیم. اگر درست باشد، نقض آشکار حق حاکمیت عراق و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است. بغداد باید خودش درباره آنچه در عراق رخ می‌دهد، تصمیم بگیرد نه تهران.

روز جمعه خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از چند منبع غربی، ایرانی و عراقی مدعی ارسال موشک‌های بالستیک ایران به عراق و تحویل آن به گروه‌های شیعه متحد تهران در عراق خبر شده بود.

یک مقام عراقی که خواست نامش فاش نشود، در واکنش به ادعای انتقال موشک‌های ایرانی به عراق در گفت‌وگو با روزنامه الحیات چاپ لندن گفت: این گزارشات دقیق نیست و در اطلاعات وارد شده اشکال وجود دارد. موشک‌های وارد شده در گزارش، ساخت الحشد الشعبی هستند و در جشن‌های پیروزی بر داعش به‌طور رسمی از آنها رونمایی شد.

وی افزود: برد آنها از ۵۰ کیلومتر بیشتر نیست و اطلاعات وارد شده در گزارش مبنی بر اینکه این موشک‌ها همسایگان را تهدید می کنند چیزی جز شایعات رسانه ای نیست.

وی معتقد است که این مساله می تواند زمینه ای برای قرار دادن یک مجموعه عراقی در لیست تروریست ها و یا هدف قرار دادن بعضی شخصیت هایی باشد که مخالف حضور آمریکایی ها در عراق هستند.

علی الحسینی، سخنگوی رسمی الحشدالشعبی در محور شمالی نیز در واکنش به این ادعا گفت که این اتهامات علیه الحشد الشعبی جدید نیست، زیرا پیش از این نیز ما را به سرقت از مناطق آزادشده از دست داعش متهم کردند و خبر دستیابی الحشدالشعبی به موشک های ایرانی به منظور هدف قرار دادن پایگاه های آمریکایی در عراق بی اساس و نادرست است. الحشد الشعبی به هیچ موشکی نیاز ندارد زیرا نیازهای خود را می‌تواند از طریق دولت عراق تامین کنند به خصوص بعد از اینکه به یکی از سازمان های رسمی کشور تبدیل شد.

از سوی دیگر سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد ادعای برخی رسانه ها درباره اقدام ایران در آموزش و تسلیح عراقی‌ها برای مبارزه با آمریکایی‌ها را مضحک دانست و گفت: ایران به عراقی‌ها صرفا در مقابله با گروه های تروریستی کمک کرده است.

همچنین بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ادعای مطرح شده اخیر توسط خبرگزاری رویترز را به شدت تکذیب کرد و آن را ادعایی واهی، بی‌معنی و مضحک دانست.