کدخبر: ۲۳۶۸۸۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
ابراز نگرانی حکیم نسبت به وقایع اخیر بصره

ابراز نگرانی حکیم نسبت به وقایع اخیر بصره

اقتصادنیوز :رهبر جریان حکمت ملی عراق طی بیانیه‌ای نسبت به وقایع اخیر در بصره ابراز نگرانی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،  سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق در این بیانیه آورده است: با نگرانی عمیق رخدادهای تأسف‌بار استان بصره را دنبال می‌کنیم. جریان حکمت ملی همگان را به ضرورت مهار هر چه سریع‌تر این بحران دعوت می‌کند و نسبت به گسترش دامنه تظاهرات به نحوی که امنیت و ثبات بصره را به مخاطره اندازد، هشدار می‌دهد.

رهبر جریان حکمت ملی در این خصوص چند نکته را حائز اهمیت دانسته است:

۱. به‌کارگیری سلاح علیه تظاهرکنندگان محکوم و مردود است.

۲. باید میان طرفداران تظاهرات مسالمت‌آمیز و عناصر نفوذی که سعی در به انحراف کشاندن تظاهرات دارند، تمایز قائل شد تا از شکل‌گیری وضعیت مخاطره‌آمیز جلوگیری شود.

۳. باید در سریع‌ترین زمان ممکن تحقیقاتی در خصوص عاملان رخدادهای اخیر که موجب کشته و زخمی شدن شماری از تظاهرات‌کنندگان و نیروهای امنیتی شد، انجام گیرد.

۴. از همه گروه‌های دینی، رسمی، فرهنگی، دانشگاهی و رسانه‌ای خواستاریم تا در راستای پر کردن شکاف به وجود آمده و صیانت از یکپارچگی ملت عراق تلاش کنند تا مبادا این استان به شرایطی کشیده شود که سرانجام خوشی ندارد.

۵. دولت مرکزی با تمام دستگاه‌های زیرمجموعه خود برای پاسخگویی به ندای شهروندان بصره، با به‌کارگیری تمام روش‌های موجود و در سریع‌ترین زمان ممکن پای در میدان عمل گذارد.

۶. جریان حکمت ملی بر حق بودن تظاهرات مسالمت‌آمیز جهت احقاق حقوق مشروع را در کنار محافظت از اموال عمومی و خصوصی مورد تأیید قرار می‌دهد. همچنین نیروهای امنیتی باید از جان تظاهرات‌کنندگان محافظت کنند.

در پایان این بیانیه تاکید شده است: در برهه زمانی حساس کنونی از جناح‌ها و شخصیت‌های سیاسی خواستاریم تا منافع ملی و امنیت ملت عراق را در ارجحیت قرار دهند و روند تشکیل دولت را تسریع دهند که مسئولیت ارائه خدمات به شهروندان را بر عهده خواهد داشت.