کدخبر: ۲۳۷۸۱۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

طیبه سیاوشی تشریح کرد؛

جزئیات بازداشت دو چهره تئاتری کشور

اقتصادنیوز؛ طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی عضو فراکسیون امید مجلس درباره بازداشت کارگردان تئاتر «رویای شب نیمه تابستان» و مدیر تئاتر شرح توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت؛ طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی درباره حکم قضایی صادره اخیر مبنی‌ بر توقیف نمایش «رویای شب تابستان» و بازداشت مریم کاظمی کارگردان این نمایش و دکتر سعید اسدی مدیر مجموعه تئاتر شهر گفت: این حکم قضایی به علت تیزر منتشر شده این نمایش در فضای مجازی بوده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: البته مخاطبانی که این نمایش را به تماشا نشسته‌اند، عنوان می‌کنند که چنین نماهنگی در اجرای نمایش وجود ندارد و این نمایش به طور مشخص فاقد این موسیقی و حرکات موزونی است که در تیزر نمایش در فضای مجازی پخش شده است.

وی با بیان اینکه در عین حال دستگیری کارگردان و مدیر تئاتر شهر موجب نارضایتی هنرمندان شده است، ادامه داد: دکتر سعید اسدی یکی از اساتید فرهیخته تئاتر در دانشگاه تهران است که بسیاری از دانشجویان تئاتر آرزو دارند یک ساعت از کلاس ایشان را درک کنند و بازداشت چنین شخصیتی به هیچ عنوان وجهه مناسبی ندارد.

آزادی با قید وثیقه مدیر تئاتر شهر و کارگردان رویای شب تابستان

عضو فراکسیون امید مجلس اضافه کرد: طبق آخرین اخبار تلاش‌های فراوانی برای آزاد شدن هر دو نفر صورت گرفته و وثیقه‎‌ای در نظر گرفته شده که با پذیرش دستگاه قضایی باید مراحل قضایی برای آزاد شدن را پشت سر بگذارند.

سیاوشی شاه‌عنایتی درباره چنین برخوردهایی در حوزه فرهنگ و هنر به خانه ملت گفت: برخوردهای انتظامی و قضایی به این شکل در حوزه هنر کم لطفی و کج سلیقگی است و برخورد در حوزه هنر به این شکل نیست بلکه با تذکر دادن و اخطار باید با چنین مواردی روبه‌رو شد.

نباید با سهل انگاری فضای ایجاد شده برای تئاتر را از بین برد

وی یادآور شد: البته کارگردانی که با فضای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه آشنا است و می‌‎داند که این فرصتی که امروز برای تئاتر فراهم شده در سال‌های قبل به هیچ عنوان وجود نداشت، نباید اینچنین نهال نحیف تئاتر را آسیب بزنند چراکه تئاتر اخیر کمی تقویت شده و اینگونه رفتارها آسیب به بدنه ضعیف تئاتر محسوب می‌‎شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: به هر حال عجیب است تیزری که در نمایش نبوده به این شکل در فضای مجازی پخش می‎شود و باید این فرصت را از کسانی که دنبال این هستند که به بدنه ضعیف تئاتر ضربه و آسیب بزنند، گرفته شود.