کدخبر: ۲۳۸۱۰۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ایران: تنها راه حل بحران سوریه گفت‌وگو وراهکار سیاسی است

اقتصادنیوز: نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت‌وگو و حل سیاسی را تنها راه‌حل بحران سوریه دانست و گفت در اجلاس تهران روسای جمهور بر پیشبرد فرآیند سیاسی سوری-سوری و حق انحصاری سوری‌ها در تعیین سرنوشت خود تاکید کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: پس از شکست تروریست‌ها در ادلب، باید بازسازی سوریه آغاز شود چون این امری ضروری برای بازگشت آوارگان است.

وی که در نشست ویژه شورای امنیت برای تشریح دستاوردهای اجلاس سران کشورهای ضامن روند آستانه در تهران سخن می‌گفت، اعلام کرد: پیام روشن روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در تهران به عنوان سه کشور ضامن روند آستانه، تاکید بر ضرورت احترام جامعه جهانی به حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و استقلال سوریه، ادامه مبارزه جدی با گروه‌های تروریستی در این کشور و کمک به روند گفت‌وگوهای سیاسی سوری-سوری بود.

در همین راستا، وی با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور کشورمان در اجلاس تهران مبنی بر اینکه مبارزه با تروریسم نیازمند رویکردی جامع است، گفت: نبرد علیه گروه‌های تروریستی در ادلب بخشی از ماموریت برای اعاده صلح و ثبات در سوریه بوده که در این چارچوب بی‌تردید رعایت وضعیت غیرنظامیان مورد تاکید کشورهای ضامن روند آستانه است.

نماینده دائم ایران با هشدار نسبت به تلاش برخی کشورها برای متهم کردن دولت سوریه به کاربرد سلاح شیمیایی، گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی سلاح شیمیایی، هرگونه کاربرد این سلاح‌ها را توسط هر کسی و در هر جایی قویا محکوم می‌کند و در عین حال عقیده دارد در شرایطی که سوریه سلاح‌های شیمیایی خود را تحت نظارت بین‌المللی منهدم کرده است، جعل اخباری مبنی بر احتمال استفاده دولت این کشور از این سلاح‌ها، چیزی جز یک سناریوسازی برای توجیه حمله نظامی به این کشور نیست.

نماینده دائم ایران گفت‌وگو و حل سیاسی را تنها راه‌حل بحران سوریه دانست و گفت در اجلاس تهران روسای جمهور بر پیشبرد فرآیند سیاسی سوری-سوری و حق انحصاری سوری‌ها در تعیین سرنوشت خود تاکید کردند.

خوشرو بازگشت آوارگان به سوریه را در ایجاد ثبات و آرامش و شروع گفت‌وگو و مصالحه ملی ضروری دانست و گفت: برای این منظور سه کشور توافق کردند برگزاری یک نشست بین المللی در این زمینه را پیگیری کنند.

نماینده دائم ایران همچنین در پاسخ به اظهارات نماینده دائم آمریکا گفت: جمهوری اسلامی ایران به دعوت دولت سوریه و برای مبارزه با تروریسم در این کشور حضور دارد؛ در حالی که حضور و عملیات نظامی آمریکا در سوریه غیرقانونی و نقض منشور سازمان ملل است و باید پایان یابد.

نشست اخیر شورای امنیت به درخواست روسیه برگزار شده بود.

همچنین روز سه‌شنبه نمایندگی‌های دائم جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه در سازمان ملل در نیویورک طی نامه مشترکی به رئیس شورای امنیت، بیانیه پایانی اجلاس سران سه کشور ضامن روند آستانه در تهران درباره سوریه را برای اطلاع اعضای شورا ارسال کردند.