کدام کشورها حادثه تروریستی اهواز را محکوم کردند؟

کدخبر: 240156
اقتصادنیوز: تاکنون حدود 25 کشور و تعدادی از مقامات در جهان حادثه تروریستی دیروز اهواز را محکوم و با مردم ایران ابراز همدردی کرده اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، تا لحظه ارسال خبر(صبح روز یکشنبه) مقامات وکشورهای پاکستان، قطر،کویت، عمان، مصر، آمریکا، انگلیس، فرانسه، ترکیه، سوریه، روسیه، ارمنستان، بولیوی، ونزوئلا، مکزیک، جمهوری آذربایجان، افغانستان، نیکاراگوئه، اندونزی، فیلیپین و همچنین دبیرکل سازمان ملل و سفیر آلمان در تهران به این حادثه تروریستی واکنش نشان داده و آن را محکوم کردند.

یک گروه مسلح تروریستی که در ظاهر وابسته به گروهک تجزیه طلب «الاحواز» است دیروز در جریان رژه نیروهای مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در شهر اهواز، با پوشیدن لباس مبدل سپاه و بسیج به مردم و جایگاه مسئولان، فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی حمله کردند.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان در ارتباط با شمار قربانیان این حادثه گفت که 25 تن در این حادثه تروریستی شهید و 60 تن دیگر هم زخمی شدند که به بیمارستان های مختلف اهواز برای درمان منتقل شده اند.

**پاکستان، حمله تروریستی در اهواز را محکوم کرد

در نخستین واکنش کشورهای خارجی به حمله تروریستی روز گذشته(شنبه) در شهر اهواز ایران که به شهادت جمعی از هموطنان منجر شد، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، این اقدام تروریستی را شدیدا محکوم کرد.

«محمد فیصل»با انتشار پیامی اعلام کرد دولت پاکستان، حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در شهر اهواز ایران را که به شهادت چندین تن منجر شد، شدیدا محکوم می کند.

خانم 'رفعت مسعود' سفیر پاکستان در ایران نیز با انتشار پیامی درتوییتر، این اقدام تروریستی را محکوم و نوشت: درود برتمامی کسانی که در این حادثه تروریستی وحشیانه آسیب دیدند. پاکستان دراین لحظات سخت درکنار کشور دوست وبرادر خود ایران می ایستد.

**رئیس جمهوری سوریه حادثه تروریستی اهواز را محکوم کرد

بشار اسد رئیس جمهوری عربی سوریه در پیامی به حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، حادثه تروریستی اهواز را محکوم کرد و گفت: ما با تمام امکانات و نیرو در برابر این اعمال تروریستی در کنار شما حضور داریم.

رییس جمهوری سوریه در پیام خود خطاب به رییس جمهوری اسلامی ایران، آورده است:درکمال تاسف خبر حمله تروریستی به رژه نظامی نیروهای مسلح در شهر اهواز واقع در جنوب ایران را دریافت نمودم. اینجانب ضمن تقدیم مراتب تسلیت قلبی خود به نام شخص خود و بنام مردم جمهوری عربی سوریه به جنابعالی و مردم دوست ایران درخصوص سقوط قربانیان بی گناه، با عبارت های شدید این حمله جنایتکارانه و بزدلانه تروریستی را محکوم می نمایم.

**پوتین حادثه تروریستی اهواز را تسلیت گفت

رئیس جمهوری روسیه در پیامی به همتای ایرانی خود، حادثه تروریستی روز گذشته (شنبه)در رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز را تسلیت گفت و بر گسترش همکاری های دو کشور در مبارزه با تروریسم تاکید کرد.

در پیام «ولادیمیر پوتین» به حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی آمده است: با احترام احساس غم انگیز خود از تیراندازی تروریستی امروز در شهر اهواز را اعلام می دارم و امیدوارم تمامی عوامل این اقدام جنایتکارانه و خونین مجازات شوند.

در بخش دیگری از پیام پوتین آمده است: این حادثه یک بار دیگر یادآوری می کند که نیاز به یک مبارزه همه جانبه علیه تروریسم در همه اشکال آن داریم؛ روسیه بار دیگر بر آمادگی خود برای تشدید بیشتر همکاری با شرکای ایرانی در مقابله با این شر بشری(تروریسم)، تاکید می کند.

**فرانسه: تحولات را از طریق سفارت دنبال می کنیم

وزارت امور خارجه فرانسه با صدور بیانیه‌ای، حمله تروریستی در اهواز را که به شهادت 25 نفر و زخمی شدن ده‌ها تن دیگر انجامید، محکوم کرد و به خانواده قربانیان تسلیت گفت.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: فرانسه عمیقا حمله روز شنبه در اهواز را محکوم می‌کند.

این بیانیه می‌افزاید: ما با خانواده قربانیان حادثه و نیز مردم ایران ابراز همدردی کرده و تحولات را در لحظه و از طریق سفارت فرانسه دنبال می‌کنیم.

**ترکیه، حمله تروریستی اهواز را محکوم کرد

وزارت خارجه ترکیه نیز با انتشار بیانیه‌ای حمله تروریستی روز گذشته (شنبه) به رژه نیروهای مسلح در اهواز را به شدت محکوم کرد.

این وزارتخانه دربیانیه خود ضمن محکوم کردن اقدام تروریستی اهواز، شهادت شماری از هموطنان را در این حادثه تروریستی به ملت و دولت ایران تسلیت گفت.

** وزارت خارجه آمریکا حادثه تروریستی اهواز را محکوم کرد

«هدر نوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیمه شب شنبه(به وقت تهران) حادثه حمله تروریستی در اهواز را محکوم و با خانواده قربانیان حادثه ابراز همدردی کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دراین باره گفت:ما علیه آفت تروریسم افراط‌گرای اسلامی، کنار مردم ایران هستیم و در این شرایط مصیبت‌بار، با آن‌ها ابراز همدردی می‌کنیم.

وی ادامه داد: آمریکا هر نوع اقدام تروریستی و کشته شدن انسان‌های بیگناه را محکوم می‌کند.

** قطر حمله تروریستی در اهواز را محکوم کرد

دولت قطر با صدور بیانیه ای حمله به رژه نظامی در اهواز را که منجر به شهادت شماری از افراد نظامی و غیرنظامی شد، محکوم کرد.

در بیانیه دولت قطر تروریسم و افراطی گری در هر شکل و به هر دلیلی محکوم شده است.

** مصر حمله تروریستی به اهواز را محکوم کرد

وزارت خارجه مصر بامداد یکشنبه با صدور بیانیه ای حادثه تروریستی روز شنبه در شهر اهواز را محکوم و شهادت شماری از هموطنان کشورمان را تسلیت گفت.

در بیانیه وزارت خارجه مصر آمده است: همسو با مواضع استوار و همیشگی قاهره در محکوم کردن تمامی اشکال تروریسم، جمهوری عربی مصر حمله 22 سپتامبر جاری (31 شهریور) به رژه نظامی منطقه اهواز ایران را به صورت کامل محکوم می کند.

در این بیانیه آمده است:وزارت امور خارجه مصر عمیق ترین مراتب تسلیت و همدردی خود را با خانواده های قربانیان این جنایت ابراز می دارد و برای مجروحان این جنایت، آرزوی سلامتی و شفای عاجل را مسالت دارد.

**امیر کویت حمله تروریستی به اهواز را محکوم کرد

امیر کویت با ارسال پیام تسلیتی برای رییس جمهوری اسلامی ایران، حمله تروریستی به اهواز را محکوم کرد.

شیخ 'صباح الاحمد الجابر الصباح' امیر کویت در پیام تسلیتی برای حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، حمله به نیروهای نظامی را اقدامی تروریستی دانست و آن را محکوم کرد.

'مرزوق علی الغانم' رییس مجلس امت کویت هم در پیام تسلیتی برای علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی حمله به رژه نظامی در اهواز را محکوم و آن را اقدامی تروریستی دانست.

**عمان حمله تروریستی در اهواز را محکوم کرد

عمان با صدور بیانیه ای حمله تروریستی روز شنبه به رژه نظامی اهواز را به شدت محکوم کرد.

در بیانیه ای که دولت عمان صادر کرد، آمده است: مسقط حمله تروریستی به رژه نظامی در شهر اهواز ایران که به کشته شدن افراد نظامی و غیر نظامی و زخمی شدن 57 تن منجر شد را به شدت محکوم می کند .

**انگلیس حادثه اهواز را به مردم ایران تسلیت گفت

معاون وزیر امور خارجه انگلیس با انتشار پیامی در توییتر نوشت: عمیق ترین تسلیت خود را به مردم ایران در پی حمله شهر اهواز ابلاغ می کنیم.

الیستر برت افزود: فکر ما همراه خانواده قربانیان و آنهایی است که مجروح شده اند.

پیش از او، 'راب ماکر' سفیر انگلیس در ایران نیز با انتشار پیامی در توییتر حادثه تروریستی اهواز را تکان دهنده خواند و افزود: تروریسم در هرکجا که رخ می دهد بایستی محکوم شود.

**سفیر آلمان در ایران حمله تروریستی را محکوم کرد

میشاییل کلور برچتولد سفیر آلمان در تهران نیز در توییتی نوشت: به محض بازگشت از آلمان، از شنیدن خبر حمله تروریستی در اهواز شوکه شدم. 

وی افزود: تسلیت عمیق خود را به مردم ایران ابراز می داریم. فکر و دلمان با خانواده های قربانیان است. به امید بهبودی تمامی مجروحان.

**دبیر کل سازمان ملل با ملت ایران ابراز همدردی کرد

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد حادثه حمله مسلحانه به مراسم رژه نیروهای مسلح در شهر اهواز را محکوم و با خانواده قربانیان، دولت و ملت ایران ابراز همدردی کرد.

سخنگوی گوترش دربیانیه‌ای نوشت: دبیرکل حمله در اهواز، شهر جنوب‌غربی ایران، را محکوم می‌کند. این حمله بنا به گزارش‌ها، تعداد زیادی کشته برجای گذاشته است که در میان آن‌ها، چند کودک وجود دارد.

عراق،بولیوی،ارمنستان(رئیس جمهوری و نخست وزیر)، اسپانیا،افغانستان ( عبدالله، عبدالله)، مکزیک، ونزوئلا، فیلیپین، اندونزی و نیکاراگوئه از جمله کشورهای دیگری بودند که این حمله را محکوم کردند.

دراین بین واکنش دیرهنگام آمریکا به این حمله و سکوت برخی کشورهای عربی منطقه از جمله عربستان ، امارات و بحرین قابل توجه است.

 

 

تیتر یک
  • اونس در کف ۹ ماهه آرام گرفت

    در روزی که گذشت آمریکا میزان اشتغال زایی خود را منتشر کرد که فراتر از پیش بینی اقتصاددان ها بود. این امار به قیمت بیت…

از دست ندهید
بلیط هواپیما