کدخبر: ۲۴۰۲۳۰ لینک کوتاه

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان:

کمک‌های مالی به افغانستان در امارات، کانادا و آمریکا مصرف شده است

اقتصادنیوز؛ بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان گفت: بخش بزرگی از کمک های خارجی ها برای بازسازی افغانستان به حساب‌های بانکی در دبی انتقال داده شده و یا برای خرید خانه‌ در ایالت «ویرجینای» آمریکا و شهر «ونکوور» کانادا مصرف شده‌است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ «جان ساپکو» بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان در گفتکو با «تورنتو استار» گفت که بخش زیادی از کمک های مالی آمریکا و کشورهای دیگر برای بازسازی افغانستان، حیف و میل شده است.

وی افزود: بخش بزرگی از کمک های خارجی ها برای بازسازی افغانستان به حساب‌های بانکی در دبی انتقال داده شده و یا برای خرید خانه‌ در ایالت «ویرجینای» آمریکا و شهر «ونکوور» کانادا مصرف شده‌است.

به گفته ساپکو از ۱۷ سال گذشته تاکنون-یعنی از زمان آغاز جنگ تحت رهبری آمریکا علیه تروریسم در افغانستان- این کشور هنوز هم با مشکلات وسیعی دست به گریبان است، ظرفیت و توانایی نیروهای امنیتی افغانستان هنوز هم با ابهام مواجه است،  فساد اداری همچنان ادامه دارد و تولید مواد مخدر هنوز هم منبع مهم تامین شورشیان مخالف دولت افغانستان است.

وی افزود که آمریکا در مدت زمان بسیار کمک های مالی بسیار زیادی به افغانستان کرده است آنچه که خیلی بیشتر از ظرفیت اقتصادی کشور کوچکی مانند افغانستان است.

وی گفته است افغانستان هنوز هم با مشکل بزرگ فساد اداری روبرو است و ایالات متحده در بعضی از این مشکلات از جمله فساد اداری نقش دارد. چرا سرازیر شدن کمک های مالی بیحساب و کتاب آمریکا سبب شده است که فساد اداری در افغانستان بیشتر رشد کند.