کدخبر: ۲۴۰۳۷۸ لینک کوتاه

نیکی هیلی: بشار اسد خودش کنار می‌رود، ما مجبورش نمی‌کنیم

اقتصادنیوز: نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل تاکید کرد این کشور بشار اسد را به ترک قدرت مجبور نخواهد کرد و بشار اسد خود پستش را ترک خواهد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، شبکه سی‌بی‌اس آمریکا گزارش داد، نیکی هیلی،‌ نماینده دائم این کشور در سازمان ملل گفت: ما هرگز بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه را مجبور به ترک قدرت نخواهیم کرد اما اطمینان داریم که وی خود پستش را ترک می‌کند. برکناری بشار اسد صرفا به زمان بستگی دارد.

کشورهای غربی از جمله آمریکا از چند سال پیش خواهان برکناری بشار اسد هستند و وی را فاقد مشروعیت می‌دانند.

نیکی هیلی درباره توافق ادلب نیز گفت: توافق روسیه و ترکیه درباره ایجاد منطقه عاری از سلاح و منطقه غیرنظامی در استان ادلب گامی در مسیر درست است.

وی درباره استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه مدعی شد: تهدید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به "پاسخ کوبنده" در صورت استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه موجب شده تمامی طرف‌های درگیر از چنین اقداماتی خودداری کنند. واشنگتن می‌خواهد اطمینان حاصل کند که بار دیگر از سلاح شیمیایی در سوریه استفاده نخواهد شد. آمریکا قبلا نیز در واکنش به حملات شیمیایی دوبار حملاتی را علیه پایگاه‌های دولت سوریه انجام داد.

وی گفت: ما شاهد چالش‌هایی در این زمینه بودیم و با آن مقابله کردیم. من معتقدم که همگان در سوریه نمی‌خواهند بار دیگر با این خطر مواجه شوند چراکه ترامپ اقدامات بازدارنده‌ای را انجام خواهد داد.

پیشتر آمریکا، فرانسه و انگلیس حملات موشکی را به پایگاه‌های ارتش سوریه در واکنش به حمله شیمیایی ادعایی در شهر دوما در حومه دمشق انجام داده بودند. 

آمریکا آوریل ۲۰۱۷ نیز در واکنش به حمله شیمیایی در خان شیخون ادلب که ادعا می‌شد نظام سوریه آن را انجام داده، حمله‌ای را به فرودگاه الشعیرات در استان حمص انجام داد.