کدخبر: ۲۴۰۸۶۶ لینک کوتاه

جان بولتون ایران را تهدید کرد؛ اگر با ما در بیافتید جهنم را می‌بینید

اقتصادنیوز: جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد عملکرد ایالات متحده در مورد تحریم‌های ایران استوار و تهاجمی خواهد بود و تاکید کرد که واشنگتن اجازه نخواهد داد که اتحادیه اروپا یا هرکس دیگری این تحریم‌ها را تضعیف کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از یورونیوز، بولتون که در نیویورک و درحاشیه اجلاس سالانه سازمان ملل سخن می‌گفت با تکرار تهدیدهای خود گفت: «مسئولان تهران ما را شیطان بزرگ و ارباب جهنم می‌خوانند، پس حرف مرا جدی خواهند گرفت که می‌گویم اگر با ما، شرکا و یا متحدان‌مان در بیافتید، اگر به شهروندان ما آسیب بزنید یا همچنان دروغ بگویید، نارو بزنید و تقلب کنید آنوقت جهنم را خواهید دید.»

این در حالی است که روز گذشته نمایندگان چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و ایران به همراه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا توافقی را برای ایجاد یک «سازوکار ویژه» امضا کردند؛ سازوکاری که بناست با ایجاد کانال‌هایی قانونی برای انتقال پول صادرات (به ویژه نفتی) ایران تحریم‌های ایالات متحده را کم اثر کند.

جان بولتون که اتحادیه اروپا را «در حرف قوی و در عمل ضعیف» خوانده بود افزود: «ما ایجاد این سازوکار ویژه را زیر نظر داریم، سازوکاری که هنوز در کار نیست و تاریخ راه‌اندازی آن هم مشخص نشده است. اجازه نمی‌دهیم اروپا یا هیچکس دیگری تحریم‌های ما را دور بزند.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین گفت: ایالات متحده انتظار دارد مشتریان نفت ایران خرید نفت از این کشور را تا موعد آغاز تحریم نفتی آمریکا علیه ایران یعنی ۴ نوامبر قطع کنند.

وی همچنین به بانک‌ها و موسسات مالی جهانی نیز در مورد همکاری با ایران هشدار داد. جان بولتون گفت: «بانک‌ها و موسساتی که خدمات انتقال وجه نظیر سوئیفت ارائه می‌دهند باید به دقت مراقب داد و ستد با ایران باشند و از خود بپرسند آیا ارزشش را دارد یا نه؟»