کدخبر: ۲۴۱۶۱۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
وزیر خارجه پاکستان: واشنگتن اسلام آباد را فراموش کرده است

وزیر خارجه پاکستان: واشنگتن اسلام آباد را فراموش کرده است

اقتصادنیوز : وزیر امور خارجه پاکستان با انتقاد از سیاست های آمریکا در قبال این کشور گفت : آمریکا پاکستان را فراموش کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «شاه محمود قریشی» که در موسسه مطالعات امور بین الملل در امور جنوب آسیا در نیویورک سخنرانی می کرد، با تشریح فراز و نشیب ها در روابط واشنگتن و اسلام آباد، گفت: این طور به نظر می رسد که سردمداران آمریکایی راهبرد خود در منطقه را تغییر داده و به هند تمایل پیدا کرده اند.

وی خطاب به دولتمردان آمریکایی گفت: شما می توانید دوستان جدیدی داشته باشید اما نباید این دوست جدید باعث شود تا دوستان قدیمی به فراموشی سپرده شوند.

وزیر امور خارجه پاکستان بیان اینکه کشورش به دنبال صلح در منطقه است، افزود: به همان میزان که ما به دنبال بازگشت امنیت در منطقه هستیم هندی ها از گفت و گو می گریزند.

وی که در حضور پژوهشگران دانشجویان و علاقه مندان به امور سیاسی جنوب آسیا سخن می گفت با بیان اینکه آمریکا می تواند برای نزدیکی اسلام آباد و دهلی نو نقش آفرینی کند، ادامه داد:پاکستان می خواهد در افغانستان نقش مثبی بازی کند اما این تنها وظیفه اسلام آباد نیست.

شاه محمود قریشی در پاسخ به سوال سطح روابط کنونی بین اسلام آباد و واشنگتن گفت: حضور من در اینجا نشان می دهد که ما بدنبال گسترش روابط با آمریکا هستیم.

وی با اشاره به ملاقات پیش رو با مایک پمپئو همتای آمریکایی در واشنگتن افزود : قرار است ملاقات بعدی، دوم اکتبر برگزار شود و ما در ادامه رایزنی های قبلی درباره موضوعات مورد علاقه به گفتگو خواهیم پرداخت.

رئیس دستگاه دیپلماسی پاکستان با بیان اینکه آمریکا بدون کمک پاکستان نمی تواند به اهداف خود در افغانستان برسد گفت: پاکستان و افغانستان بدون یاری یکدیگر توانایی غلبه بر چالش ها در منطقه را ندارند.

وی با بیان اینکه مسیر واشنگتن از کابل آغاز می شود، افزود: باید دید که روابط جدید بین دو کشور تا چه اندازه بر تحولات منطقه تاثیر گذار است.

قریشی همچنین، گسترش روابط با چین و آمریکا را برای پاکستان مهم دانست و گفت: چینی ها با پی بردن به اهمیت تاریخی و فرهنگی پاکستان به خوبی قدر روابط خوب با پاکستان را می دانند ما با چین بهترین روابطه را داریم.

وی از رفتار تازه و منفی مقامات هندی نسبت به اقدام دولت جدید پاکستان اظهار تاسف کرد و گفت:عمران خان شاخه زیتون را به سوی هند دراز کرد، اما واکنش آنها مایوس کننده بود با این حال ما همچنان از گفتگوی متقابل حمایت می کنیم.

وزیر امور خارجه پاکستان همچنین تمایل نداشتن هند برای گفت و گو با پاکستان را مشکلات داخلی و سیاسی آن کشور نامید و گفت:هندی ها نباید برای انحراف افکار عمومی در این کشور دست به چنین تدبیر بی موردی می زدند.

شاه محمود قریشی با بیان اینکه پاکستان دارای 65 درصد قشر جوان است گفت:این قشر به سرعت در جامعه پاکستانی در حال رشد است و دولت از نیروهای انسانی مستعد به ویژه قشر جوان برای توسعه و پیشرفت کشور بهترین استفاده را خواهد کرد.