قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا علیه ایران

کدخبر: 241988
اقتصادنیوز: در ادامه رویکرد خصمانه واشنگتن علیه کشورمان مجلس نمایندگان آمریکا قطعنامه‌ای را علیه ایران و حزب‌الله به بهانه بی‌ثبات کردن شمال آفریقا صادر کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، مجلس نمایندگان آمریکا در یک قطعنامه دو حزبی همکاری ادعایی جبهه جدایی طلب پولیساریو با حزب‌الله لبنان و ایران برای اهداف بی‌ثبات کننده در شمال آفریقا را محکوم کرد.

بنابر گزارش پایگاه خبری میدل ایست کانفیدنتال، در این قطعنامه که توسط جو ویلسون نماینده جمهورخواه از کارولینای جنوبی، کارلوس کوربلو نماینده جمهوری‌خواه از فلوریدا و گری کانولی نماینده دموکرات از ویرجینیا ارائه شد، آمده است که مراکش کماکان یک متحد و مشترک قوی برای صلح در خاورمیانه و شمال آفریقا است. این قطعنامه علاوه‌براین از تلاش‌های سازمان ملل برای دستیابی به راه‌حلی صلح‌آمیز برای مناقشه در صحرای غربی حمایت کرده است.

صحرای غربی منطقه‌ای است در شمال غرب آفریقا و جنوب کشور مراکش که جبهه جدایی طلب پولیساریو و پادشاهی مراکش بر سر کنترل آن مناقشه دارند.

به گزارش ایسنا، جبهه پولیساریو سازمانی سیاسی - نظامی در صحرای غربی است. این گروه در سال ۱۹۷۳ به عنوان یک گروه مقاومت علیه تسلط استعماری اسپانیا بر صحرای غربی و با هدف استقلال این منطقه ایجاد شد. پولیساریو پس از خروج اسپانیا در سال ۱۹۷۶ از این منطقه و تقسیم آن بین مراکش و موریتانی به مخالفت با این دو کشور پرداخت. موریتانی و پولیساریو در سال ۱۹۷۹ با یکدیگر صلح کردند اما مراکش تمام منطقه صحرای غربی را ضمیمه خاک خود کرد. از آن پس جبهه پولیساریو به مقاومت علیه مراکش ادامه داده است.

این قطعنامه همچنین با اشاره به قطعنامه 2414 شورای امنیت سازمان ملل که از اقدامات تحریک‌برانگیز جبهه پولیساریو منطقه صحرای غربی انتقاد می‌کند، خواستار خروج فوری از عملیات‌های جبهه پولیساریو در این منطقه شده و از این گروه نیز خواسته است از هرگونه اقدام بی‌ثبات کننده پرهیز کند.

این قطعنامه دوحزبی مجلس نمایندگان آمریکا در ادامه به تصمیم اخیر مراکش برای قطع روابط دیپلماتیک با ایران به دلیل ادعایی حمایت این کشور از جبهه پولیساریو و حزب‌الله اشاره کرده و مدعی است که ایران و حزب‌الله با این اقدامات خود به دنبال حفظ نفوذشان در شمال آفریقا هستند.

مجلس نمایندگان آمریکا در قطعنامه خود از رئیس جمهور، وزیر امورخارجه و نماینده آمریکا در سازمان ملل خواسته است تا به سازمان ملل برای حمایت از یک توافق صلح‌آمیز برای مناقشه صحرای غربی بپیوندند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما