کدخبر: ۲۴۴۳۲۷ لینک کوتاه

ادامه انتقاد کانادا از نقض حقوق بشر در عربستان

جاستین ترودو ۲ روز پس از ابراز پشیمانی سفیر سابق کشورش در عربستان بخاطر انتقاد از سعودی‌ها، گفت که موضع کانادا تغییری نکرده و هر زمان که بتواند، باز هم از نقض حقوق بشر در عربستان انتقاد می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا امروز جمعه اعلام کرد که به رغم ایجاد تنشی دیپلماتیک بین کشورش و آل سعود، کانادا کماکان به اعمال فشار بر عربستان به دلیل نقض حقوق‌بشر ادامه می‌دهد.

۱۵ مرداد سال جاری بود که عربستان در واکنش به انتشار یک پیام انتقادی «دنیس هوراک» سفیر کانادا در این کشور، سفیر را اخراج و تبادلات تجاری جدید را فسخ کرد. هوارک در توئیت خود خواستار آزادی فوری فعالان حقوق زنان در عربستان را خواستار شد. «سمر بدوی» و «نسیمه الساده» دو تن از این زنان بودند.

سفیر اخراجی کانادا چهارشنبه در اتاوا با رویترز مصاحبه کرده و ضمن اتخاذ موضعی نادمانه، گفته بود که دولتش تلاش کافی برای تعمیق روابط با ریاض به کار نبسته و خودش نیز اشتباهاتی مرتکب شده که به تشدید تنش‌ها منجر شده است.

نخست‌وزیر کانادا که در سفری رسمی به ارمنستان آمده، امروز به سخنان سفیر اخراجی واکنش نشان داد و به صورت تلویحی گفت که کانادا رویه‌ای درست در قبال سعودی‌ها اتخاذ کرده و آن را ادامه می‌دهد؛ ترودو گفته: «سفیر سابق باید می‌دانست که ما سال‌هاست که تلاش‌هایی چشمگیر برای بسط ارتباطات دیپلماتیک با عربستان سعودی در حوزه حقوق‌بشر به کار بسته‌ایم.هر زمان که فرصت ملاقات با رهبران سعودی بریایم فراهم شود، این مسئله را باز هم مطرح خواهیم کرد.»

جاستین ترودو باز هم بر درست بودن موضع دولتش در قبال عربستان تأکید کرده و گفته: «ما کماکان با صدایی رسا، پیام شفاف خود را در خصوص حقوق‌بشر به گوش جهانیان خواهیم رساند.»