کدخبر: ۲۴۴۴۴۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

مجتهد فاش کرد؛

بازداشت تیم ۱۵ نفره سعودی که به کنسولگری عربستان رفتند

اقتصادنیوز؛ مجتهد، حساب کاربری توییتری که معروف است از پشت پرده اخبار آل سعود مطلع است، در جدیدترین خبر از پرونده روزنامه‌نگار سعودی مفقود شده در ترکیه نوشت که ولی‌عهد سعودی تمام افراد مرتبط به این حادثه را دارد از دسترس خارج می‌کند. از جمله تیم ۱۵ نفره‌ای که در روز ناپدید شدن خاشقجی به کنسولگری عربستان در ترکیه فته بودند، که اکنون تحت بازداشت هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «مجتهد» حساب توییتری معروف به «افشاگر اخبار آل سعود»، امروز شنبه در جدیدترین خبر از پرونده «ناپدید شدن» جمال خاشقچی روزنامه‌نگار سعودی، پس از مراجعه به کنسولگری سعودی در استانبول، نوشت که محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی دارد همه افراد مرتبط با این پرونده را از دسترس خارج می‌کند. 

خاشقچی، فعال سیاسی و روزنامه‌نگار عربستانی که سال ۲۰۱۷ اندکی بعد از ولی‌عهد شدن محمد بن سلمان از عربستان رفت و مقیم آمریکا شد، روز سه‌شنبه دوم اکتبر پس از مراجعه به کنسولگری کشورش در استانبول ترکیه، دیگر دیده نشد که از آنجا خارج شود و عربستان از سرنوشت او اظهار بی‌اطلاعی و ادعا می‌کند او از کنسولگری خارج شده اما ترکیه می‌گوید قراین نشان می‌دهد که او به دستور مقامات سعودی کشته شده است. 

مجتهد در خصوص پرونده خاشقچی نوشت، بن سلمان همه کسانی را که در این پرونده دخیل هستند،‌ دارد مخفی می‌کند:

1. 15 نفری که به کنسولگری عربستان رفتند، بازداشتند

2. خالد بن سلمان (برادر ولی‌عهد و) سفیر سعودی در آمریکا (که به دستور بن سلمان از آمریکا بازگشته) به این زودی به واشنگتن بازنمیگردد

3. سایر افراد مرتبط، مامور به ماندن در منزل شخصی هستند

4. سعود القحطانی (مشاور دیوان سلطنتی و یکی از متهمان) سه روز است در توییتر غیبت کرده (در حالی که در 9 اکتبر 30 توییت و ری‌توییت‌ کرده بود)

پانزده نفری که مجتهد به آن اشاره می‌کند، همان پانزده نفری هستند که ترکیه اسامی آنان را منتشر کرد (+) و گفت که آنان یک ساعت قبل از ورود خاشقچی به کنسولگری وارد آنجا شده و دو ساعت بعد، آنجا را ترک کرده و یک گروه با جت اختصاصی به قاهره و 24 ساعت بعد به عربستان رفته و گروه دوم به دبی رفته و پس از مدتی توقف به عربستان رفته است.

به گفته رسانه‌های ترکیه‌ای، چند نفر از این تیم پانزده نفره از مسئولان  دولت در عربستان سعودی بوده‌اند. یکی از این افراد «محمد سعد الزهرانی» نام دارد که از محافظان نزدیک بن سلمان است و قبلا در تصویری همراه با بن سلمان دیده شده است و به نظر می‌رسد وی از گاردهای محافظ سلطنتی است.

همچنین «صلاح محمد الطبیقی» که رئیس بخش شواهد قانونی پزشکی قانونیِ نهاد امنیت عمومی عربستان سعودی است، به گفته یکی از رسانه‌های ریاست هیأت ۱۵ نفره را برعهده داشته و به نوعی او مسئول از بین بردن هرگونه سرنخ از حادثه است.