کدخبر: ۲۴۵۶۲۷ لینک کوتاه

موگرینی: شرکای آسیایی علاقمند به اجرای کامل برجام هستند

اقتصادنیوز : فدریکا موگرینی درباره موضع اتحادیه اروپا و کشورهای آسیایی درخصوص برجام گفت: همواره شرکایی در آسیا بوده‌اند که علاقه مند هستند اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ادامه پیدا کند. این مسئله ازنظر دلایل امنیتی برای کشورهای آسیایی از جمله آسیای میانه موضوعیت داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب ،فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در جمع خبرنگاران در آستانه نشست مشترک اتحادیه اروپا و آسیا (موسوم به آسِم) درباره موضع اتحادیه اروپا درخصوص تحریم های ایران گفت: ما در نشست مجمع عمومی با حضور وزرای امور خارجه در سازمان ملل متحد این مسئله را مطرح کردیم. کشورهای عضو اتحادیه اروپا تصمیم گرفته اند نظام و ساختاری را (برای این منظور) ایجاد کنند. آنها در حال کارکردن روی سازوکاری عینی برای این منظور هستند. مطمئن هستم که در هفته های آینده به فعالیت خود در این زمینه به گونه ای موفق ادامه خواهند داد.

فدریکا موگرینی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره موضع اتحادیه اروپا و کشورهای آسیایی درخصوص برجام گفت: همواره شرکایی در آسیا بوده‌اند که علاقه مند هستند اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ادامه پیدا کند. این مسئله ازنظر دلایل امنیتی برای کشورهای آسیایی از جمله آسیای میانه موضوعیت داشته است. نباید فراموش کرد ایران نه تنها کشوری در منطقه خاورمیانه است بلکه با کشوری همانند افغانستان مرزهای طولانی دارد. افغانستان کشوری است که ارتباطات بسیاری با دیگر کشورهای آسیایی دارد و منافع این کشورها در مسائل افغانستان است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود ما همواره موضعی همانند شرکای آسیایی خود در این زمینه داشته ایم: اینکه لازم است برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حفظ شود و لازم است ایران همچنان به تعهدات هسته ای خود پایبندی کامل داشته باشد.