کدخبر: ۲۴۵۹۳۷ لینک کوتاه

امارات مدعی تسلط بر یک پهپاد یمنی-ایرانی شد

اقتصادنیوز؛ رسانه‌های اماراتی مدعی تسلط ائتلاف ضد یمن بر یک پهپاد یمنی شده که به ادعای آنان «مشخصات ایرانی» دارد. همچنین این رسانه‌ها مدعی رهگیری و انهدام دو موشک نیز شده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ خبرگزاری امارات عربی متحده عصر امروز شنبه مدعی شد که «ائتلاف عربی» به رهبری عربستان سعودی، یک پهپاد یمنی را که قصد حمله به مواضع ائتلاف داشته، تحت کنترل گرفته است.

تا لحظه انتشار این خبر، خبرگزاری عربستان هنوز این خبر را تأیید نکرده است. خبرگزاری امارات نیز چگونگی تسلط ائتلاف بر این پهپاد را توضیح نداده است.

خبرگزاری رسمی امارات (وام) در گزارش خود نوشت: «یگان ویژه ضد پهپادهای ائتلاف عربی توانست یک فروند هواپیمای بدون سرنشین مجهز به بمب از نوع "قاصف ۱" را که متعلق به شبه‌نظامیان حوثی است و مشخصات ایرانی دارد، به کنترل خود درآورد».

خبرگزاری امارات می‌گوید این پرنده حامل مواد منفجره بوده و در حال پرواز به مواضع نیروهای این ائتلاف در شهرستان «الدریهمی» در استان الحدیده بوده است.

خبرگزاری وام همچنین به نقل از ائتلاف سعودی-اماراتی همچنین مدعی شد که پدافند موشکی این ائتلاف موفق شده است دو فروند موشک بالستیک را که به سمت مقر و مواضع نیروهای سعودی و اماراتی در شهرستان الدریهمی شلیک شده بود، رهگیری و منهدم کند.

این ائتلاف ادعا کرد که دو موشک شلیک شده یمنی‌ها «ایرانی» بوده است و به سمت اهداف انسانی و مسکونی شلیک شده است.

ارتش یمن بارها تأکید کرد که حملات ائتلاف سعودی و اماراتی به یمن را با موشک‌ها و پهپاد‌هایی که ساخت بومی این کشور است، پاسخ خواهد داد و «مواضع حیاتی و اقتصادی» در تیررس این موشک‌ها و پهپادهاست.

گفتنی است ائتلاف سعودی-اماراتی که از ابتدای سال ۹۴ به بهانه حمایت از دولت مستعفی یمن به این کشور لشکرکشی کرده، هنوز موفق نشده دولت «عبد ربه منصور هادی» را به صنعاء بازگرداند. طبق گزارش دوازدهم مرداد (سوم اوت) واشنگتن‌پست این جنگ تاکنون بیش از پنجاه هزار کشته بر جای گذاشته است.

عربستان همچنین یمن را محاصره دریایی، هوایی و زمینی کرده و مانع ورود و خروج بیماران، دارو و غذا و کمک‌های بشردوستانه به یمن می‌شود. تنها کانال ارتباطی یمن با خارج از این کشور، استان ساحلی الحدیده در غرب یمن است که عربستان و امارات در طول جنگ و بخصوص از اردیبهشت گذشته (1397) با چندین عملیات سخت تلاش کرده‌اند آن را اشغال کنند اما تاکنون ناکام بوده‌اند.