کدخبر: ۲۴۷۰۷۱ لینک کوتاه

وزارت خارجه چین:

شنود تلفنی از ترامپ جعلی است

وزارت خارجه چین روز پنجشنبه ادعای روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز را مبنی بر اینکه روسیه و چین صحبت های تلفنی ترامپ را شنود می کنند, رد کرد و آنها را «اخبار جعلی» نامید.

 

به گزارش اقتصادنیوز  به نقل از صداوسیما، هوا چونینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: «نیویورک تایمز باید بداند که این گزارش فقط مدرکی دیگر برای اخبار جعلی فراهم می کند.»

روزنامه نیویورک تایمز برای حمایت از داستان خود به منابع ناشناس استناد کرده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین سپس با لحنی تمسخر آمیز و طنز گفت اگر افرادی در آمریکا نگران امنیت خود هستند، تلفن های همراه آیفون خود را با هواوی جایگزین کنند.

چونینگ گفت: «اگر خیلی نگران جاسوسی از گوشی های آیفون هستید از گوشی هواوی استفاده کنید اما اگر بازهم نگرانی‌ شما رفع نمی شود چطور است اصلاً از هیچ وسیله ارتباطی مدرن استفاده نکنید!»

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقام های پیشین و کنونی آمریکا گزارش داد که مکالمه های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با تلفن همراه آیفون وی از سوی جاسوس های چینی و روس شنود می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود به نظر می رسد برخی افراد در آمریکا به دنبال کسب جایزه «بهترین اسکار فیلمنامه نویسی» هستند که چنین گزارش های غیرواقعی را طرح می کنند.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین در واکنش به حضور نیافتن نماینده ای رسمی از آمریکا در اولین نمایشگاه بین المللی واردات چین, این اقدام آمریکا را «متناقض» و «ناراحت کننده» نامید.

نخستین نمایشگاه بین المللی واردات چین روزهای 5 الی 10 نوامبر در شانگهای برگزار می شود. گفته می شود در این نمایشگاه بیش از 2800 شرکت از حدود 130 کشور شرکت خواهند کرد.