کدخبر: ۲۴۷۵۶۵ لینک کوتاه

«عبدالباری عطوان» تحلیل کرد؛

صلح مجانی اسرائیل و اعراب

اقتصادنیوز؛ عبدالباری عطوان، تحلیلگر مشهور جهان عرب در تحلیلی درباره سفر نخست‌وزیر اسرائیل به عمان نوشت: این رویداد هیچ ارتباطی با صلح فلسطین و اسرائیل ندارد، بلکه صلح مجانی بین اسرائیل و دولت‌های عربی است تا مقدمه اعمال باقیمانده بندهای معامله قرن فراهم شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی الیوم» یادداشتی را در این روزنامه در واکنش به  سفر غیرمنتظره اخیر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به سلطان نشین عمان منتشر کرد.

نویسنده طبق سبک معمول خود، چند سوال را برای عنوان یادداشت خود برگزید، «چرا این هجوم برای عادی سازی روابط با  خون آشام ترین و نژادپرست ترین رژیم یعنی اسرائیل از سوی سه کشور عربی حاشیه خلیج (فارس) دیده می شود؟ دومین پایتخت پس از مسقط که برای نتانیاهو فرش قرمز پهن می‌کند کدام است؟ آیا بزودی پرچم‌ اسرائیل را بر فراز سفارتخانه‌های ریاض، منامه، دوحه، ابوظبی و رباط خواهیم دید؟ این فجیع‌ترین شکل اجرای معامله قرن است».

عطوان نوشت: در سه چهار روز گذشته تلاش‌های عربی برای عادی سازی روابطشان با رژیم صهیونیستی، سه ضربه کشنده و دردناک به سر آنچه از شرافت عربی باقیمانده، وارد آورد؛ نخست حضور تیم اسرائیلی در مسابقات ورزشی کشور قطر، دوم حضور یک تیم ورزشی دیگر در ابوظبی به ریاست «مری رِگِو»، وزیر فرهنگ اسرائیل که نژادپرست‌ترین اسرائیلی ضد عرب است.

نویسنده، سفر رسمی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر صهیونیستی به عمان را سومین و البته بزرگ‌ترین و دردناک‌ترین ضربه توصیف کرد که در جریان آن نتانیاهو و هیات همراه وی مورد استقبال باشکوه مقامات عمانی قرار گرفته و با پادشاه این کشور دیدار کردند.

سفر نتانیاهو ارتباطی با صلح فلسطین و اسرائیل ندارد

عطوان سفر نتایاهو به سلطان‌نشین عمان را در چارچوب یک هجمه هماهنگ شده تحت فشار آمریکا توصیف کرد و گفت: این رویداد هیچ ارتباطی با صلح فلسطین و اسرائیل ندارد، بلکه صلح مجانی بین اسرائیل و دولت‌های عربی است تا مقدمه اعمال باقیمانده بندهای معامله قرن فراهم شود.

وی افزود: در واقع این سفر به معنای بهره برداری اسرائیل از وضعیت رسما فروپاشیده کشورهای عربی برای نابودی مساله فلسطین، پایان مناقشه اعراب و اسرائیل و اعتراف به موجودیت اسرائیل به عنوان یک کشور برادر در خاورمیانه است.

رای الیوم سفر نتایاهو به مسقط را مهم‌ترین حلقه از زنجیره یک توطئه خواند و گفت: نابودی عراق سپس سوریه، لیبی، و پس از آن یمن و گرسنه نگاه داشتن مصر همگی  به بهانه های مختلف و دروغین مقدمه به اجرا گذاشتن این توطئه بوده که بدون آن پیشبرد توطئه مذکور ممکن نمی‌شد.

این روزنامه ادامه داد: وقتی که هر کدام از کشورهای قطر و سلطان‌نشین عمان دفاتری تجاری در پایتخت‌های خود در سال 1996 افتتاح کرده و پذیرای مقاماتی اسرائیلی نظیر اسحاق رابین (سال 1994 در مسقط) و شیمون پرز در مسقط و دوحه در سال 1996 بودند، گفتند، این اقدام در چارچوب تشویق به فرآیند صلح بین فلسطین و اسرائیل و ایجاد فضای مناسب مذاکرات است بخصوص که سازمان آزادی‌بخش فلسطین پیمان اسلو را در سپتامبر سال 1993 امضا کرده و به دنبال آن اردن هم پیمان وادی عربه را امضا کرده است.

نویسنده آورده است، آن زمان سلطان‌نشین عمان موضع قابل توجهی داشت این کشور دفتر تجاری اسرائیل را در اکتبر سال 2000 یعنی هجده سال قبل مسدود کرد و وزارت خارجه وقت عمان در بیانیه‌ای در دوازدهم اکتبر 2000 گفت: «دفتر تجاری اسرائیل را از سر اهتمامی که برای حمایت از مساله فلسطین قائل هستیم و تداوم خط مشی حمایت از حقوق ثابت و مشروع ملت فلسطین مسدود کردیم».

این بیانیه افزود: «صلح عادلانه و فراگیر مورد توجه سلطان‌نشین عمان باقی خواهد ماند اما با موازینی که حامی مظلوم و حافظ مقدسات بوده و حقوق را به صاحبان آن بازگردارند» رای الیوم افزود، سوال اینجاست که هم اکنون چه چیز عوض شده است؟

نویسنده آورده است: سلطان‌نشین عمان و کشور قطر دفاتر تجاری اسرائیل را در اعتراض به حمله اسرائیل به مناطق فلسطینی و اقدان نیروهای امنیتی اسرائیل درریختن وحشیانه خون فلسطینیان بستند، اما حالا که نیروهای اسرائیل همان شیوه‌های وحشیانه و جنایتکارانه کشتار فلسطینیان را به کار می‌برند، موج عادی سازی رسمی روابط کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با اسرائیل به راه افتاده است .

وی افزود: روزی که نتانیاهو و همسرش وارد مسقط شدند، شش فلسطینی بی‌گناه در نوار غزه کشته شدند، در حالی که یک میلیون عرب و مسلمان هم در حال حاضر در این منطقه از گرسنگی و بیماری در معرض مرگ هستند.

رای الیوم تاکید کرد: طرح سازشی در کار نیست مگر اینکه سه کشور سلطان نشین عمان، امیرنشین قطر و امارات با استقبال از هیات‌های اسرائیلی از این طرح حمایت کنند، در حالی که به موازینی که دولت هایشان ادعا می‌کردند از حیث یاری از مظلوم، صیانت از مقدسات و بازگشت حقوق به صاحبانش بر آن پافشاری می‌کنند، احترام گذاشته نشده است.

به نوشته این روزنامه، اسرائیل قدس را یهودی کرد و «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا آن را به عنوان پایتخت ابدی یهودیان اقصی نقاط جهان به رسمت شناخت؛ «جیسون گرینبلات» هم که هفته آینده به اراضی اشغالی می‌رود تا معامله قرن و بندهای آن را اعلام کند، با قانونی کردن شهرک‌سازی‌ها، پیشبرد فرایند صلح اقتصادی (در واقع رشوه‌های مالی) و حذف نهایی حق بازگشت آوارگان، تابوت آرمان‌های فلسطینی را با خود حمل می‌کند.

رای الیوم به اظهارات «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان در روز جمعه اشاره کرد که به صراحت گفت: سفر نتانیاهو که به دنبال سفر محمود عباس به مسقط انجام شد به درخواست دو طرف بوده است، وی افزود: «ما میانجیگر نیستیم؛ آمریکا نقش اصلی را ایفا می‌کند و اسرائیل کشوری موجود در خاورمیانه است».

به نوشته عطوان، اظهارات بن علوی گواه این است که سفر نتانیاهو به عمان بیش از یک دیدار گذراست و بعید نیست که نتانیاهو در چند روز آینده برای افتتاح سفارت اسرائیل در عمان به این کشور بازگردد و بعید هم نیست که سفارتخانه‌های اسرائیل در دوحه، ابوظبی و منامه و همچنین چه بسا در ریاض، افتتاح شوند چون سخن از روابط طبیعی دوجانبه در میان است.

این روزنامه آورده است: میلیون‌ها عرب، سلطان‌نشین عمان را دوست دارند و ما هم از آنها هستیم چون این کشور از بسیاری از جنگ‌ها و نقشه‌های ویرانگر منطقه بخصوص جنگ های یمن و سوریه و پیش از آن عراق، فاصله گرفت و بر داشتن روابطی متعادل با ایران اهتمام داشت و تسلیم گروکشی آمریکا در رویارویی آن با تهران نشد. بنابراین برایمان دشوار است بفهمیم چه چیز باعث شد رهبران این کشور با استقبال از یک جنایتکار جنگی نظیر نتانیاهو این دوستی واحترام را از بین ببرد آن هم زمانی که مساله فلسطین در معرض نابودی است و ملت آن با محاصره و کشتارهای فجیع روبه‌روست.

نویسنده در پایان تاکید کرد: انتظار داشتیم نتانیاهو در سفر سفر رسمی خود به کشورهای عربی وارد ریاض شود، بخصوص به حکم نزدیکی محرمانه‌ای که بین آنهاست، از همین رو شوک بزرگی به ما وارد شده است، اگرچه معتقدیم این سفر صرفا مقدمه دیگر سفرهای علنی و افتتاح سفارتخانه، تبادل منافع و هماهنگی امنیتی فراگیر علیه فلسطینیان و همه کسانی است که در جبهه مقاومت ایستاده و ارزش های عدالت و شرافت برخاسته از فرهنگ مقاومت را پایه ریزی کرده اند، مسیر عادی سازی از ایستگاه‌های کوچک عبور می‌کند تا بخواهد به ایستگاه‌های اصلی برسد.