کدخبر: ۲۴۷۶۴۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ظریف پاسخ می دهد

ایران می‌توانست متحد بهتری برای آمریکا باشد؟

ظریف در پاسخ به این سوال که به نظر می رسد می خواهید بگویید عربستان، متحد بدی برای آمریکا بوده است و ایران می توانسته برای آمریکا بهتر باشد، گفت: نه، حرف من این نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، محمد جواد ظریف روز یکشنبه در گفت و گو با شبکه خبری سی بی اس نیوز افزود: تصمیماتی که در این منطقه گرفته شده غلط بوده اند و این چیز جدیدی نیست. انتخاب هایی همچون حمایت از صدام حسین، حمایت از القاعده، طالبان و داعش. 

خبرنگار پرسید آیا از سعودی ها صحبت می کنید؟ 

وزیر امور خارجه اظهار کرد: سعودی این کارها را با حمایت آمریکا انجام داده است. 

ظریف در پاسخ به این سوال که به نظر می رسد می خواهید بگویید عربستان، متحد بدی برای آمریکا بوده است و ایران می توانسته برای آمریکا بهتر باشد، گفت: نه، حرف من این نیست. من می گویم انتخاب های آمریکا در منطقه غلط بوده و این انتخاب ها به بروز فاجعه در منطقه ما منجر شده است. 

وی افزود: با اینکه صدام حسین دشمن ما بود، ما می دانستیم که حمله(آمریکا) به عراق انتخاب غلطی بوده است. با اینکه طالبان دشمن ما بود، ما می دانستیم که حمله(آمریکا) به طالبان انتخاب غلطی بود. ما می دانستیم که حمله و بمباران یمن(از سوی ائتلاف سعودی) انتخاب های غلطی بوده است. 

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: اما آمریکا به طور مداوم و با اصرار می خواهد که در طرف غلط باشد، چه در موضوع یمن، چه در زندانی کردن نخست وزیر یک کشور دیگر و چه در واقعه غم انگیز و تاسف بار در استانبول. خبرنگار سی بی اس پرسید: پس به نظر شما حمایت از عربستان و به طور خاص محمد بن سلمان باعث شده که سعودی ها جرات انجام چنین کارهایی را داشته باشند. 

ظریف اظهار کرد: من فکر می کنم حمایت بی چون و چرایی که آمریکا از سعودی و اسراییل دارد، به آنها اجازه داده که کارهای قساوت باری را انجام دهند که بدون این حمایت کورکورانه و بی چون و چرا، هرگز اتفاق نمی افتادند.

مشروح این مصاحبه در بخش های دیگر این شبکه منتشر خواهد شد.