کدخبر: ۲۴۸۰۸۰ لینک کوتاه

بازشگت احمد بن عبدالعزیز به عربستان و شرایط جدید بن‌سلمان

اقتصادنیوز: یک رسانه انگلیسی از دلایل و زمینه‌های بازگشت شاهزاده احمد بن عبدالعزیز وزیر کشور اسبق سعودی و برادر کوچکتر ملک سلمان به ریاض پرده برداشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، پایگاه خبری میدل ایست آی انگلیس از دلایل و عواملی پرده برداشت که سبب بازگشت غیرمنتظره احمد بن عبدالعزیز وزیر کشور اسبق و برادر کوچکتر پادشاه سعودی به ریاض پس از غیبتی طولانی و سفر به لندن شده است، این رسانه بازگشت شاهزاده احمد را ضربه‌ای به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی قلمداد کرده است.

این رسانه به نقل از آنچه منبع نزدیک به شاهزاده احمد خواند، آورده است شاهزاده احمد و دیگر شاهزادگان خاندان حاکم این نکته را درک کرده‌اند که محمد بن سلمان همچون یک مار سمی شده است.

این منبع افزود شاهزاده احمد خواهان ایفای نقش در انجام تغییرات داخل موسسه حکومتی خاندان حاکم است و شاید  این نقش در هرگونه  تدابیر جدید یا کمک به انتخاب جانشین بن سلمان، نقش اصلی باشد.

این منبع گفت بازگشت شاهزاده احمد به ریاض پس از بحث و مباحثاتی با مقامات آمریکایی و انگلیسی صورت گرفت که به وی تعهد دادند که در صورت بازگشت در معرض آزار و اذیت قرار نگیرد، آنها تضمین دادند از وی حمایت کنند و او را برای ایفای نقش در حکومت تشویق کردند.

سایت مذکور آورده است شاهزاده احمد نشست‌هایی با شماری از اعضای خاندان حاکم سعودی که مقیم انگلیس و کشورهای دیگر هستند، انجام داده و برخی از آنها وی را به گرفتن قدرت از بن سلمان تشویق کرده‌اند.

بر  اساس این گزارش، سه نفر از شاهزادگان  ارشد آل سعود از افشای هویتشان به سبب نگرانی از اینکه به خاطر حمایت از تحرکات شاهزاده احمد در معرض تهدید و خطر قرار گیرند، می‌ترسند، این شاهزادگان مناصب عالی در ارتش و نیروهای امنیتی سعودی دارند.