کدخبر: ۲۴۹۰۰۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تلاش کردها برای جایگزینی ترکیه به جای ایران برای صادارت نفت کرکوک

اقتصادنیوز : در حالی که بر اساس توافق ایران و دولت مرکزی عراق، نفت کرکوک باید توسط ایران به بازارهای جهانی صادر شود اما دولت اقلیم کردستان عراق زیر ساخت‌های خود برای صادرات این نفت از طریق خاک ترکیه را آماده کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس ،دولت اقلیم کرستان عراق  زیر ساخت خط لوله انتقال نفت خود به بندر جیهان ترکیه را ارتقا داده و ظرفیت آن را به میزان قابل توجهی بالا برده است.

این اقدام با هدف پاسخگویی به رشد تولید و صادرات نفت در منطقه کردستان و همچین ورود نفت کرکوک به این خط لوله انجام شده است.

پس از آنکه منطقه کرکوک عراق از اشغال کردها خارج شد و ارتش این کشور وارد این شهر استراتژیک شد، کنترل میدان نفتی کرکوک که تا پیش از این در اختیار کردها بود به دست دولت مرکزی عراق افتاد.

بر اساس توافقی که در سال 2017 بین دولت های ایران و عراق انجام گرفت، قرار شد نفت کرکوک از طریق خاک ایران به بازار صادر شود.

اما اخیرا کردها در حال زمینه چینی برای بازگرداندن نفت کرکوک به خط لوله اربیل-جیهان هستند و تحریم‌های نفتی آمریکا را بهانه برای مذاکره با دولت عراق در این زمینه قرار داده‌‌اند.

وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق در وبسایت خود اعلام کرده است که هم اکنون ظرفیت انتقال نفت این خط لوله به 900 هزار تا 1 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

قرار است کردها از محل انتقال نفت عراق به جیهان ترکیه، به ازای هر بشکه 1 دلار از دولت مرکزی دریافت کنند.