واکنش ظریف به گزارش موسسه واتسون درباره جنگ‌های آمریکا در خاورمیانه

کدخبر: 249583
اقتصادنیوز؛ محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان نسبت به گزارش موسسه واتسون درباره هزینه‌ها و تلفات جنگ‌های آمریکا در خاورمیانه پس از حملات 11 سپتامبر واکنش نشان داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران امروز (جمعه) تأکید کرد، اقدامات نظامی آمریکا در جهان تحت عنوان «جنگ با تروریسم» نه تنها هزینه سنگینی برای مالیات‌دهندگان آمریکایی به دنبال داشته، بلکه خسارات جانی و مالی غیرقابل جبرانی را به عراق، سوریه، لیبی و یمن تحمیل کرده است.

وزیر امور خارجه ایران با انتشار تصویری از گزارش اندیشکده آمریکایی «موسسه امور عمومی و بین‌الملل واتسون» درباره هزینه جنگ‌های آمریکا پس از حملات یازده سپتامبر، در پیامی که در صفحه توئیترش منتشر کرد، نوشت: «نبرد به اصطلاح مبارزه با تروریسم آمریکا جان بیش از 500 هزار نفر را گرفته است. و تنها از سال 2016 میلادی تا کنون 110 هزار نفر قربانی شده‌اند».

وی در ادامه نوشت: «این رسوایی، باعث نابودی عراق، سوریه، لیبی و یمن شده و داعش و چندین شاخه القاعده را شکل داده است. هزینه [این اقدامات آمریکا] برای مالیات‌دهندگان آمریکایی نه تنها بیش از 5.6 تریلیون دلار بوده بلکه جان 7 هزار آمریکایی را نیز گرفته است. هزینه این نبرد برای خاورمیانه غیرقابل تخمین و ارزیابی است».

موسسه امور عمومی و بین‌الملل واتسون که مقر آن در پنسیلوانیای آمریکا است گزارشی را برای ماه جاری میلادی تحت عنوان «هزینه‌های انسانی جنگ‌های پسا یازده سپتامبر: مرگبار بودن آن و ضرورت شفاف‌سازی» منتشر کرده است.

بر اساس متن این گزارش، در سال‌های پس از حملات یازده سپتامبر و با ورود آمریکا به افغانستان و عراق، حدود 480 هزار تا 507 هزار نفر در کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان قربانی شده‌اند. این اندیشکده تأکید کرده که این رقم شامل بیش از 500هزار نفر تلفات جنگ سوریه که آمریکا در سال 2014 میلادی وارد آن شد، نمی‌شود.

بنا بر این گزارش، اقدامات آمریکا در این کشورها تحت عنوان مبارزه ادعایی با تروریسم، بیش از 10 میلیون نفر را نیز آواره و بی‌خانمان کرده است و بیش از 5.6 تریلیون دلار برای مالیات‌دهندگان آمریکایی هزینه داشته است. در حال حاضر آمریکا در 76 کشور مختلف جهان مشغول انجام فعالیت‌های موسوم به مبارزه با ترویسم است.

از دست ندهید
بلیط هواپیما