کدخبر: ۲۵۰۰۹۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
طراحی عربستان برای ترور سردار سلیمانی و مقامات ارشد ایرانی

طراحی عربستان برای ترور سردار سلیمانی و مقامات ارشد ایرانی

اقتصادنیوز: چند منبع آگاه به روزنامه نیویورک تایمز اطلاع داده‌اند که مقامات سعودی از یک سال پیش به دنبال ترور مقامات ارشد ایرانی از جمله قاسم سلیمانی بوده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، نیویورک تایمز به نقل از سه منبع آگاه فاش کرده است که مقامات اطلاعاتی نزدیک به بن سلمان سال گذشته از گروه کوچکی از تاجران درخواست کرده‌اند که از طریق شرکت‌های خصوصی، آن چه دشمنان ایرانی مخالف عرب عنوان شده را به قتل برسانند.

سعودی‌ها بحث در این مورد را زمانی آغاز کردند که بن سلمان - که آن زمان جانشین ولیعهد و وزیر دفاع سعودی‌ها بود -  در حال استحکام قدرتش و ترغیب مشاورانش به انجام فعالیت‌های اطلاعاتی و نظامی در خارج از مرزهای عربستان بوده است. ادامه بحث‌های آن‌ها - که یک سال پیش از مرگ جمال خاشقجی انجام شده بود - نشان می‌دهد که مقامات سعودی از زمان آغاز قدرت‌گیری بن سلمان به دنبال طرح ترور بوده‌اند.

مقامات عربی قتل جمال خاشقجی را تصمیم خودسرانه یکی از مقامات عربی اخراج شده عنوان کرده‌اند اما همان مقام اخراج شده (احمد عسیری) در جلسه‌ای در مارس  2017 در ریاض شرکت کرد که در آن، تاجران نقشه‌ای دو میلیون دلاری برای استفاده از عاملان اطلاعاتی خصوصی برای برهم زدن اقتصاد ایران را مطرح کردند.

در طول بحث‌ها و گفت‌وگوها، احمد عسیری نقشه ترور قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس را مطرح کرد.

به گفته این سه مقام آگاه، در این جلسه‌ که در سال 2017 برای برهم زدن ثبات اقتصادی ایران برگزار شد، مقامات سعودی تمایل‌شان برای ترور مقامات ارشد ایرانی را ابراز کردند اما تاجران در جواب دادن تعلل کردند و خواستار صحبت با وکیل‌شان شدند.

وکیل تاجران با این نقشه مخالف کرد و تاجران به سعودی‌ها اعلام کردند که در هیچ نقشه‌ تروری دست نخواهند داشت.