آمریکا یکی از مدیران شبکه گولن را به ترکیه تحویل داد

کدخبر: 251028
اقتصادنیوز: یکی از مدیران نهادهای خیریه شبکه گولن در آمریکا به اتهام انحراف جنسی علیه کودکان بازداشت شده و به ترکیه تحویل داده شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، روزنامه ینی شفق نوشت، محمد صالحی ازگیر نام یکی از مدیران شبکه فتح الله گولن است که در تگزاس آمریکا دانشجوی طب بوده و در چند سال گذشته نقش مهمی در مدیریت بخشی از نهادهای خیریه گولن ایفا کرده است.

مقامات قضایی و امنیت داخلی آمریکا اعلام کردند که این فرد در فضای مجازی کودکان و نوجوانان را با جملات و تصاویر تحریک آمیز به انحراف جنسی تشویق کرده و به همین دلیل از سوی پلیس فدرال آمریکا دستگیر شده و به ترکیه تحویل داده شده است.

مقا مات ترکیه اعلام کرده‌اند که شبکه گولن در ایالت تگزاس و پنسیلوانیا ده‌ها بنیاد خیریه را زیر چتر فعالیت‌های خود نگه داشته است. اگرچه اتهام فرد مزبور، جرایم جنسی علیه کودکان و نوجوانان بوده، اما این احتمال وجود دارد که تحویل دادن او به ترکیه، سرآغاز موج جدیدی از همکاری‌های آمریکا و ترکیه در پرونده گولن باشد.

فتح‌الله گولن که از سال 1998 در تبعیدی خودخواسته در ایالت پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند به این متهم شده که با مدیریت یک شبکه مخوف اطلاعاتی، اقتصادی و آموزشی بین‌المللی، در چندین کشور جهان نفوذ کرده و مسبب کودتای نافرجام سال 2016 ترکیه بوده است.

اگرچه بارها ترکیه از آمریکا درخواست کرده گولن به آنکارا تحویل دهد، اما مقامات دولت آمریکا اعلام کرده‌اند این پرونده تنها در اختیار وزارت دادگستری آمریکا است و فقط مقامات قضایی می‌توانند در این مورد اقدام یا اطلاع رسانی کنند.

وزارت خارجه آمریکا هفته گذشته نیز اعلام کرد ترکیه چندین گزارش مفصل در مورد اقدامات شبکه گولن برای واشنگتن ارسال کرده که این اطلاعات هنوز در دست بررسی است.

 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید