کدخبر: ۲۵۱۶۰۵ لینک کوتاه

انتقاد تند عمران‌خان از دونالد ترامپ

اقتصادنیوز؛ عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان تصریح کرد: آمریکا به جای اینکه پاکستان را سپر بلای شکست‌هایش کند، باید ارزیابی‌های جدی‌تری درباره جنگ افغانستان انجام دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در پیامی توئیتری نوشت: آمریکا به جای اینکه پاکستان را سپر بلای شکست‌هایش کند، باید ارزیابی‌های جدی‌تری داشته باشد که چرا با وجود ۱۴۰۰۰۰ نیروی ناتو و ۲۵۰ هزار نیروی افغان و هزینه یک تریلیون دلاری در جنگ افغانستان طالبان امروز قوی تر از قبل است.

خان که از ماه اوت قدرت را در پاکستان در دست گرفته و به مواضع ضد آمریکایی شهرت دارد در سری توئیت‌هایی گفته است باید به انتقادهای تند و تیز ترامپ علیه پاکستان پاسخ داده شود.

خان گفت پاکستان بار سنگین جنگ آمریکا با ترور را که بر شبه‌نظامیان مستقر در کمربند مرزی قبیله‌ای افغانستان - پاکستان تمرکز داشتند، بردوش کشیده است.

وی تاکید کرد: هیچ پاکستانی در حملات ۱۱ سپتامبر نبود اما پاکستان در جنگ با تروریسم مشارکت کرد. پاکستان ۷۵ هزار کشته در این جنگ داده و ۱۲۳ میلیارد دلار ضرر اقتصادی دیده است. "کمک" آمریکا تنها ۲۰ میلیارد دلار بوده است. مناطق قبایلی پاکستان کاملاً نابود شد و میلیون‌ها نفر از مردم با از دست دادن خانه‌های خود آواره شده‌اند. این جنگ به زندگی مردم پاکستان به شدت آسیب رسانده است.

وی همچنین به در اختیار گذاشتن مسیرهای زمینی و حریم هوایی کشورش برای پشتیبانی از ۱۰ هزار نیروی آمریکایی در افغانستان اشاره کرده و گفت: آیا آقای ترامپ می‌تواند متحد دیگری را نام ببرد که چنین فداکاری کرده باشد؟

شیرین مزاری وزیر حقوق بشر پاکستان نیز در پاسخ به ترامپ گفت: بسیاری از غیرنظامیان پاکستانی در جنگ آمریکا علیه تروریسم جان خود را از دست داده‌اند. این کشتارهای غیرقانونی توسط حملات پهپادی انجام شده و این لیست بی پایان است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه اخیر خود با فاکس نیوز گفت:‌ پاکستانی‌ها هیچ کاری برای ما نکرده‌اند.

مزاری در واکنش به این اظهارات شدید اللحن ترامپ علیه پاکستان در پیامی در توئیتر گفت: این اظهارات باید درس عبرتی برای برخی از رهبران پاکستانی شود که با آمریکا به خصوص بعد از ۱۱ سپتامبر همراهی می‌کنند.

وی ادامه داد: سیاست‌های آمریکا منطبق با منافع استراتژیک پاکستان نیست.

در طول ماه‌های گذشته روابط میان آمریکا و پاکستان به خصوص پس از قطع کمک‌های این کشور به اسلام آباد برای مبارزه با تروریسم دچار تنش شده است.

ترامپ در گفت و گو با فاکس نیوز از تصمیمش برای توقف صدها میلیون دلار کمک نظامی به پاکستان نیز دفاع کرده و گفت: این کشور برای آمریکا کاری نکرده و دولتش به رهبر القاعده کمک کرد تا پنهان شود.