کدخبر: ۲۵۱۷۶۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
مجازات زندان برای خبرنگاران از قانون مطبوعات سوریه حذف شد

مجازات زندان برای خبرنگاران از قانون مطبوعات سوریه حذف شد

اقتصادنیوز: مجازات حبس برای روزنامه نگاران سوریه در قانون جدید مطبوعات این کشور حذف شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، روزنامه 'الوطن' به نقل از رئیس دادگاه بدوی جرایم رسانه ای و رایانه ای سوریه اعلام کرد که قانون جدید مطبوعات دربرگیرنده آزادی بیشتر برای فعالان رسانه ای در این بخش است.

'سالم دقماق' گفت: به خاطر وجود پرونده های بسیار زیاد درباره روزنامه نگاران در سوریه که رو به افزایش است، شگفت زده شده ایم.

دقماق بیان کرد: بخشی از این مشکلات به خاطر بی اطلاعی روزنامه‌نگاران از قوانین در این بخش است.

وی تصریح کرد: قانون مطبوعات جدید روزنامه نگاران را فقط به دلیل ورود به زندگی اشخاص و پایبند نبودن به فعالیت حرفه ای مجازات می کند و بر این اساس این قشر باید به شیوه حرفه ای به شرح موضوع بپردازد، بدون اینکه به کسی اهانت کنند.

رئیس دادگاه بدوی مطبوعات سوریه گفت: بی اطلاعی از جرائم رایانه ای که نقض قانون محسوب شود و بسیاری از شهروندان درباره آن اطلاعی ندارند و کسانی که به خاطر بی اطلاعی از قانون مرتکب چنین جرایمی می‌شوند، شمار زیادی هستند که نسبت آنها به 90 درصد بازداشتیها می رسد.

دقماق افزود: بی اطلاعی از قانون شامل اقشار تحصیلکرده مانند پزشکان و مهندسان هم می شود و قاضی می تواند با رأفت با این موضوع برخورد کند.

رئیس دادگاه بدوی جرایم رسانه ای و رایانه ای سوریه تصریح کرد که راه حل این مشکل آگاهی دادن به شهروندان درباره قوانین رایانه ای است.

سوریه دارای چهار روزنامه الوطن، الثوره، البعث و تشرین و یک خبرگزاری رسمی (سانا) است.

یکی از مشخصات مطبوعات سوری مانند دیگر کشورهای عربی، انعکاس مواضع دولت است و در واقع نظام این کشور کنترل مستقیمی بر روزنامه ها دارد و تمام مطبوعات دولتی هستند و بخش خصوصی کمتر اجازه انتشار مطبوعات را دارند.