کدخبر: ۲۵۲۵۵۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بیانیه روزنامه‌نگاران مصری علیه سفر بن‌سلمان به قاهره

اقتصادنیوز؛ گروهی از روزنامه‌نگار مصری در بیانیه‌ای ضمن مخالفت شدید با سفر ولی‌عهد سعودی به کشورشان، خواستار مجازات وی شدند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ از روز چهارشنبه هفته گذشته که خبر سفر محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی به مصر مخابره شده، موجی از اعتراضات به این سفر شکل گرفته است.

به نوشته‌ القدس العربی، در ادامه این واکنش‌ها، ۱۰۰ تن از روزنامه‌نگاران مصری با صدور بیانیه‌ای به شدت به انجام این سفر اعتراض کردند و خواستار محاکمه بن سلمان در دادگاه‌های بین‌المللی شدند.

در این بیانیه آمده است که نظام سعودی، ارزش‌های انسانی به خصوص حق حیات را در ازای شهروندان خود و کارگران مصری زیر پا گذاشته است و در این کشور، قانون حکم‌فرما نیست و سیستم قضایی مورد اعتماد وجود ندارد.

این روزنامه‌نگاران در بیان علت مخالفت با سفر بن سلمان، تأکید کردند: قتل «جمال خاشقچی» به شکل وحشیانه در کنسولگری عربستان در استانبول، یک جنایت آشکار است که نظام سعودی تمامی آن را بر عهده گرفته است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: اگر رسانه‌ها و روزنامه‌‌ها در مصر تحت تسلط حکومت، احترامی به حقوق بشر و آزادی‌خواهی و اخلاقیات قائل نیستند، اما در میان روزنامه‌نگاران مصری، بسیاری هستند که صدایشان را در قبال چین اقدامات ضد بشری در عربستان و مصر بلند می‌کنند.

این روزنامه‌نگاران مصری تأکید کردند که حمایت نتانیاهو به عنوان جنایتکار جنگی در حق فلسطینیان و اعراب، از محمد بن سلمان و جنایت‌هایش، تصادفی نیست.

موضوع یمن و کشتار مردم غیر نظامی، نکته دیگری است که در این بیانیه، به آن اشاره شده و در پایان تأکید شده است: هیچ خوش‌آمدگویی در انتظار ولی‌عهد سعودی در مصر نیست و ما به او و میزبانانش می‌گوییم که مکان بن سلمان در دادگاه بین‌المللی و در قفس است نه در قاهره.

کاربران شبکه‌های اجتماعی در مصر از جمله کاربران توییتر نیز روز گذشته (شنبه) به سفر احتمالی ولی‌عهد سعودی به کشور خود واکنش نشان دادند و هشتگی تحت عنوان «سفر ابو ارّه به مصر، مایه ننگ است»، راه انداختند.

«ابو ارّه» این روزها در رسانه‌های عربی و جهان و در بین کاربران فضای مجازی به لقبی برای ولی‌عهد سعودی تبدیل شده و از او تحت عنوان «ابو منشار» (ابو ارّه) یا «ولی‌عهد ارّه» یا «شاهزاده اره» یاد می‌شود.

اعتراض‌ها به سفر محمد بن سلمان تنها به مصر محدود نشد، بلکه کاربران فضای مجازی در الجزائر نیز در اقدامی مشابه به این سفر اعتراض کردند و از لقب اره برای او استفاده نمودند.

جمال خاشقچی، شهروند سعودی مقیم آمریکا که در روزنامه واشنگتن‌پست قلم می‌زد، دهم مهر ماه در کنسولگری سعودی در شهر استانبول از سوی یک تیم ۱۸ نفر سعودی ترور شد و جسد آن مطابق اعتراف دادستانی کل سعودی مثله شده است.