کدخبر: ۲۵۲۹۸۰ لینک کوتاه

خسارت ۲۰ میلیارد تومانی زلزله به گیلانغرب

اقتصادنیوز: فرماندار گیلانغرب گفت: زلزله ۶ و ۴ دهم ریشتری یکشنبه شب چهارم آذر، ۲۰ میلیارد تومان خسارت به زیرساخت های کشاورزی، دامی ، مسکونی، مجتمع های آب و فاضلاب ، برق ، ساختمان بهره برداری سدها و راه های این شهرستان وارد کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز؛ کوروش محمودیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: زلزله اخیر که کانون آن در بین 2 شهرستان گیلانغرب و قصرشیرین بود، براساس ارزیابی های صورت گرفته تاکنون به بیش از 100 واحد مسکونی بین 10 تا 40 درصد آسیب وارد کرده و در جریان آن 50 واحد دامی تخریب و 850 واحد دامی نیز دچار خسارت شده که در حال بررسی و ارزیابی کارشناسی برای اقدام های بعدی هستند.

نماینده عالی دولت در گیلانغرب گفت: 20 راس دام سبک و سنگین و 673 قطعه مرغ واحدهای مرغداری ها نیز تلف شده است.

محمودیان اظهار داشت: به منظور اسکان موقت واحدهای مسکونی آسیب دیده در هشت روستای مجاور کانون زلزله 550 تخته چادر و بسته غذایی 72 ساعته نیز توزیع شده است.

او ، در خصوص وضعیت آب و برق شهرستان نیز گفت: با اقدام های صورت گرفته برق و آب مناطق آسیب دیده برقرار شده و در سطح دهستان دیره نیز که به جهت کدورت بالای آب 18 روستا قطع شده بود از طریق هشت دستگاه تانکر سیار تامین شده و تا آخر امروز با تمهیدات اتخاذ شده آب شرب این روستاها نیز از طریق مجتمع مربوط برقرار می شود.

ساعت 20 و هفت دقیقه یکشنبه شب چهارم آذر زمین لرزه ای به بزرگی 6.4 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) غرب استان کرمانشاه را لرزاند.

به گزارش ایرنا، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران گزارش داد، این زمین لرزه در عمق هفت کیلومتری زمین و در فاصله 17 کیلومتری سرپل ذهاب، 18 کیلومتری قصرشیرین و 33 کیلومتری گیلانغرب و 127 کیلومتری مرکز کرمانشاه رخ داده است.

این زلزله به حدی شدید بود که در تمام نقاط استان کرمانشاه احساس شد و اکثر مردم را به معابر عمومی و پارکها کشاند.

این زلزله پس لرزه زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان سال گذشته بوده که در 11 کیلومتری بخش ازگله و 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب رخ داد و 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت.

این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حدود 100 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیده اند.