کدخبر: ۲۵۳۲۰۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
هیچ واحد مسکونی در زلزله 6.4 ریشتری تخریب نشده است

هیچ واحد مسکونی در زلزله ۶.۴ ریشتری تخریب نشده است

اقتصادنیوز: رییس ستاد بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه گفت: هیچ واحد مسکونی در زلزله ۶.۴ ریشتری شامگاه یکشنبه چهارم آذر، تخریب نشده و در جریان این حادثه سقف هیچ منزلی ریزش نکرده است.

به گزارش اقتصادنیوز؛ رضا خواجه ای روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در 2 روز گذشته سه هزار و 800 واحد مسکونی از سوی 47 تیم ارزیاب از ستادهای معین در مناطق زلزله زده مورد ارزیابی قرار گرفت که در مجموع با توجه به بازسازی و تعمیر 80 درصد واحدهای مسکونی این مناطق، آسیب جدی به واحدهایی مسکونی وارد نشده و 20 درصد واحدها در حد تعمیری هستند.

وی با بیان اینکه ارزیابی واحدهای مسکونی در مناطق زلزله زده ادامه دارد ، اظهار داشت: در 12 روستای اصلی کانون زلزله در شهرستان های قصرشیرین و گیلانغرب نیز ارزیابی ها انجام شده است و 160 واحد مسکونی در مجموع دچار خسارت شده اند که این واحدها همگی تعمیری هستند.

رییس ستاد بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه ادامه داد: واحدهایی که دچار آسیب شده اند، منازل قدیمی هستند و با توجه به اینکه بعد از زلزله 7 و سه دهم ریشتری بیشتر واحدهای مسکونی در مناطق زلزله زده تعمیر شده اند، خسارت در این زلزله کم تر بوده است.

خواجه ای افزود: تنها چهار مغازه در سرپل ذهاب که فرسوده بودند، در زلزله 6.4 ریشتری شامگاه چهارم آذر تخریب شدند.

وی ادامه داد: تمامی واحدهایی که آسیب دیده اند از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مورد ارزیابی قرار می گیرند و بنیاد مسکن آمادگی اعطای تسهیلات به واحدهای آسیب دیده را برای بازسازی و تعمیر دارد.

این مقام مسئول در خصوص وضعیت واحدهای نوساز و بازسازی شده نیز گفت: این واحدها امتحان خود را پس دادند و هیچ کدام از آن ها خسارت ندیده اند.

به گزارش ایرنا، ساعت 20 و هفت دقیقه یکشنبه شب (چهارم آذر) زمین لرزه ای به بزرگی 6.4 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) غرب استان کرمانشاه را لرزاند.

به گزارش ایرنا، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران گزارش داد، این زمین لرزه در عمق هفت کیلومتری زمین و در فاصله 17 کیلومتری سرپل ذهاب، 18 کیلومتری قصرشیرین و 33 کیلومتری گیلانغرب و 127 کیلومتری مرکز کرمانشاه رخ داده است.

این زلزله به حدی شدید بود که در تمام نقاط استان کرمانشاه احساس شد و اکثر مردم را به معابر عمومی و بوستانها کشاند.

این زلزله پس لرزه زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان سال گذشته بوده که در 11 کیلومتری بخش ازگله و 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب رخ داد و 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت.

این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حدود 100 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیده اند.