نشست بین‌المللی افغانستان در ژنو؛

ظریف: حضور نیروهای خارجی در منطقه ما هرگز ایجاد ثبات نکرده‌است

کدخبر: 253271
اقتصادنیوز؛ محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در نشست صلح افغانستان در ژنو گفت: حضور نیروهای خارجی هرگز در منطقه ما ایجاد ثبات نکرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) هفتم آذر ماه در نشست بین‌المللی افغانستان در ژنو طی سخنانی عنوان کرد: این نشست بسیار به موقع بوده و در زمانی صورت می‌گیرد که با فرصت‌ها و چالش‌های فراوانی در افغانستان مواجه هستیم.

وی از تلاش‌های هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) و اشرف غنی رئیس جمهور و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی این کشور برای رهبری شجاعانه و ارائه روشنگری قدردانی کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه رویکرد آشتی‌طلبانه آن‌ها ما را دلگرم می‌کند، به چند نکته اشاره کرد. 

وی افزود: اجماع ملی، منطقه‌ای و جهانی بر این قرار دارد که راه‌حل نظامی در افغانستان راه به جایی نبرده و زمان برای آشتی ملی و راه‌حل سیاسی فراگیر با حضور و رهبری دولت و مردم افغانستان فرا رسیده است. این نشست وزیران و نشست‌های تکمیلی آن در کابل، تاشکند و مسکو، موید فضایی است که بایستی از آن بهره جست.

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه چالش‌ها به دو نوع قدیم و جدید تقسیم می‌شود، اظهار داشت: حضور نیروهای خارجی هرگز در منطقه ما ایجاد ثبات نکرده و از لحاظ تاریخی زمینه را برای جذب افراط‌گرایان فراهم کرده است. 

ظریف خاطرنشان کرد: یکی از چالش‌های تازه، حضور داعش در افغانستان است که به خونریزی بیشتر منجر شده و گرایش‌های فرقه‌ای خطرناکی را سبب شده است. خطرناک‌تر این که گروه‌های مسلح محلی را در رقابت برای جذب افراد و پیروان افراطی‌تر کرده است. 

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: باور کنید هیچ کس از استقرار و حمایت از داعش و سایر افراط‌گرایان در سوریه و عراق طرفی نبسته و هیچ کس از انتقال آن‌ها به افغانستان و آسیای مرکزی بهره‌مند نخواهد شد. این روند وحشتناک باید پیش از رسیدن به مقیاس فاجعه‌بار متوقف شود. 

وی با بیان اینکه تروریسم و قاچاق مواد مخدر همواره در افغانستان همدیگر را تقویت کرده‌اند، گفت: برای مقابله با تهدید مواد مخدر، به استراتژی جامعی نیاز داریم که باید شامل توسعه اقتصادی در این کشور ثروتمند به لحاظ منابع باشد. راه‌های ارتباطی حائز اهمیت بوده و شبکه دریایی و ریلی ایران از جمله بندر چابهار برای توسعه افغانستان ضروری است. 

ظریف بیان کرد: مایه تأسف است که تحریم‌های یک‌جانبه و غیرقانونی مانع از همکاری می‌شوند. 

وزیر خارجه ایران ادامه داد: همه ما بایستی از طریق کشاندن طالبان بر سر میز مذاکره با دولت برای گفت‌وگوهای جامع و فراگیر و مذاکرات درون‌افغانستانی را تسهیل کنیم.

به گفته وی تعامل با طرفین داخلی و منطقه‌ای کلید موفقیت است. 

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه دستاوردهای مردم افغانستان طی دو دهه گذشته، به ویژه تدوین قانون اساسی و حرکت در مسیر دموکراتیک، پایه‌های صلح و ثبات را در این کشور فراهم کرده، عنوان کرد: از انتخابات اخیر پارلمانی استقبال کرده و منتظر انتخابات آزاد و منصفانه ریاست‌جمهوری در ماه آوریل هستیم.

وی گفت: ایران آماده است همچنان به مردم و دولت افغانستان در پویش به سمت صلح یاری رسانده و با همه طرف‌ها با همین هدف‌گذاری همکاری کند.

گفتنی است، محمدجواد ظریف به منظور شرکت در نشست بین‌المللی افغانستان در ژنو به سر می‌برد، وی در حاشیه  این نشست با «اشرف غنی» رئیس جمهور، «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت ملی افغانستان، «پیتر مائوئر» رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و «میشل باشلت» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد دیدار و گفت‌وگو کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما