کدخبر: ۲۵۳۸۴۷ لینک کوتاه

اردوغان:حقایق قتل خاشقجی به خاطر مواضع محکم ترکیه مشخص شد

اقتصادنیوز: رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه شنبه شب در حاشیه نشست گروه ۲۰ در آرژانتین گفت: حقایق جنایت قتل جمال خاشقجی به خاطر مواضع محکم ترکیه مشخص شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ازخبرگزاری آناتولی ترکیه، رجب طیب اردوغان در کنفرانس خبری در شهر بوئنوس آیرس گفت: به خاطر مواضع محکم ترکیه بود که واقعیت جنایت قتل جمال خاشقچی که دولت سعودی ابتدا آن را انکار سپس تلاش کرد تا حقایق را مخفی و در نهایت وقوع آن را اعتراف کرد، آشکار شد.

وی افزود: کشورش شواهدی دارد که نشان می دهد جمال خاشقچی در مدت 7.5 دقیقه به قتل رسیده است و مستندات آن به کشورهایی که خواستار این مدارک بودند از جمله آمریکا، انگلیس، آلمان و عربستان سعودی ارسال شده است.

رئیس جمهوری ترکیه گفت: محمد بن سلمان دادستان سعودی را برای تحقیق در خصوص قتل خاشقچی به ترکیه اعزام کرد اما وی هیچ اطلاعاتی به آنکارا ارائه نکرد.

وی ادامه داد: غیر ممکن است مواضع ولیعهد سعودی را پذیرفت چنانچه که وی مسئولان قتل خاشقچی را در صورت اثبات دست داشتن آنها در این قتل محکوم نکند.

اردوغان با بیان اینکه کشورش قصد ندارد که به خانواده حاکم در عربستان زیانی وارد کند، گفت: دست یافتن به کسانی که در قتل روزنامه نگار سعودی دست داشتند به نفع عربستان سعودی نیز هست.

خاشقچی روز 2 اکتبر (10 مهر) برای ثبت ازدواج خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد، اما پس از ورود به کنسولگری ناپدید شد. 

حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین‌المللی با صدور بیانیه‌ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، 18 نفر از جمله 15 مأمور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده‌اند. 

همه مدارک و شواهد نشان می‌دهد که 15 مأمور از نزدیکان بن سلمان ولیعهد سعودی که از طرف او به استانبول اعزام‌شده بودند، عامل قتل خاشقچی و نابود کردن جنازه وی هستند و بر این اساس، دولت ترکیه خواستار استرداد این افراد برای محاکمه در استانبول است.