کدخبر: ۲۵۵۳۹۴ لینک کوتاه

واکنش محسنی اژه‌ای به ماجرای فرد سابقه‌داری که دیگران را در پارک آتش می‌زد

اقتصادنیوز؛ غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه در واکنش به طرح موضوع سابقه دار بودن فردی که دیگران را در پارک آتش می‌زد، گفت: این‌که توقع داشته باشیم اگر یک فرد یکبار مجازات شد دیگر عمل مجرمانه انجام ندهد مطلوب ما هم است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ غلامحسین محسنی اژه‌ای، در یکصد و سی و چهارمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه، در پاسخ به سوالی درباره  پخش کلیپی در فضای مجازی که طی آن فردی اقدام به آتش زدن افراد در پارک‌ها میکند و اینکه گفته می‌شود او قبلا هم بازداشت و آزاد شده، است، گفت: کسی هست که بازداشت می‌شود و حبس را طی می‌کند و مجدد مرتکب جرم می‌شود و مدت مجازات را طی می‌کند و یا رضایت می‌گیرد. این‌که توقع داشته باشیم اگر یک فرد یکبار مجازات شد دیگر عمل مجرمانه انجام ندهد مطلوب ما هم است. اگر به طور مثال فردی شرب خمر کرد و حد شرب خمر بر او جاری شد ولی مجددا آن را تکرار کرد حد شر خمر بر او جاری می‌شود و نباید همه بازدارندگی‌ها را از مجازات بخواهیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تاکید مراجع برای آزادی زندانیان مهریه، اظهار کرد: در مورد موضوع مهریه بارها توضیح داده‌ام که اگر کسانی که محکومیت مالی دارند صرف محکومیت مالی است چه در مورد مهریه، چه غیر مهریه اگر معسر باشند زندان نمی‌روند و اگر چنانچه متمکن و ممتنع باشند و نشود از اموال آنها برداشت کرد با این فرض به زندان می‌روند.

وی افزود: در موارد اخیر جریان جدیدی اتفاق افتاد و سکه دفعتا قیمت فزاینده‌ای پیدا کرد و اینها کسانی بودند که قبلا تقاضای اعسار کرده بودند و تقاضای آنها پذیرفته و تقسیط شده بود و با توجه به بالارفتن یکباره قیمت سکه درخواست شد که آن را این افراد باید مجددا درخواست اعسار بدهند که با توجه به تمهیدات لازم قرار براین شد تا حد ممکن این افراد در زندان نمانند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: باید کاری کنیم که در رابطه با موضوع مهریه حق خانم‌ها ضایع نشود.

محسنی اژه‌ای همچنین در پاسخ به سوالی درباره برگزاری تجمعات و همچنین بازداشت دو وکیل دادگستری در این خصوص، اظهار کرد: ضرب‌المثل یک سوزن به خودمان بزنیم و یک جوال‌دوز به دیگری را همه شنیده‌ایم. نظر ما این است که آنچه در مورد تجمع مطرح است در قانون مشخص شده است و آنچه حجیت دارد چیزی است که جمع‌بندی شده و از مجلس شورای اسلامی به شورای نگهبان اعلام و به صورت قانون تصویب می‌شود. بنابراین برخورد دوگانه وجود ندارد، اما در برخی موارد و یک جمع کوچک اتفاقاتی می‌افتد که از متن خارج می‌شود.