کدخبر: ۲۵۵۸۹۴ لینک کوتاه

آمریکا ایران، عربستان و۱۱ کشور دیگر را به نقض آزادی مذهبی متهم کرد

اقتصادنیوز: وزیر خارجه آمریکا بار دیگر ایران و ۱۲ کشور دیگر را به نقض آزادی مذهبی متهم کرد و ارتقای این آزادی را در جهان، یکی از اولویت های دولت ترامپ نامید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ازایرنا، مایکل پمپئو روز سه شنبه با صدور بیانیه ای مطبوعاتی از میانمار، چین، اریتره، ایران، کره شمالی، پاکستان، سودان، عربستان سعودی، تاجیکستان و ترکمنستان به عنوان کشورهایی نام برد که از نظر او مرتکب نقض سیستماتیک آزادی های مذهبی شده اند.

در این بیانیه همچنین از کومور، روسیه و ازبکستان در فهرست ویژه سازمان دیده بان برای دولت هایی که 'نقض شدید آزادی مذهبی' را موجب شده یا تحمیل کرده اند، و از جبهه النصره، القاعده در شبه جزیره عرب، القاعده، الشباب، بوکوحرام، حوثی ها، داعش، داعش خراسان و طالبان به عنوان گروه هایی با نگرانی خاص یاد شده است.

وزیر خارجه آمریکا با این ادعا که در مکان های بی شماری از مناطق مختلف جهان، زندگی اشخاص به دلیل ساده توجه به باورهایشان، با آزار و اذیت، دستگیری یا حتی مرگ مواجه می شوند، افزوده است: آمریکا در برابر چنین ظلمی به عنوان تماشاگر نخواهد ایستاد. حفاظت و ارتقای آزادی مذهبی بین المللی یکی از اولویت های مهم سیاست خارجی دولت ترامپ است.

پمپئو حفاظت از آزادی مذهبی را برای حصول اطمینان از صلح، ثبات و رفاه، حیاتی دانست و اضافه کرد: شناسایی این کشورها با هدف بهبود زندگی افراد و موفقیت های گسترده تر جوامع آنها است. من می دانم که چندین کشور اشاره شده برای بهبود احترام به آزادی مذهبی در حال تلاش هستند که از چنین ابتکاراتی خوشحالم و آماده ادامه گفت و گو هستم.

وی اظهار کرد: آمریکا به همکاری با دولت ها، نهادهای جامعه مدنی و رهبران مذهبی برای ارتقای آزادی مذهبی در سراسر جهان متعهد است.