کدخبر: ۲۵۶۲۹۳ لینک کوتاه

چهارمین کنگره ندای ایرانیان؛

شکوری‌راد: منافع ملی فقط اقتدار نظامی نیست

اقتصادنیوز؛ علی شکوری راد، دبیر کلی حزب اتحاد ملت، در چهارمین کنگره حزب ندای ایرانیان گفت: منافع ملی فقط اقتدار نظامی نیست چراکه منافع ملی حفظ منابع ملی و انسانی نیز هست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ علی شکوری راد دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران صبح امروز (جمعه) در پنل تخصصی چهارمین کنگره ندای ایرانیان در برج میلاد، اظهار داشت: آقای ظریف گفتند منافع ملی حوزه سیاست خارجی است و همه صحبت ایشان به جایگاه مردم در منافع ملی داشتند که صحبت های جامعی بود.

وی افزود: منافع را همه می دانیم اما هویتی که ملی را شکل می دهد چیست و بر اساس آن تعاریف فرق می کند و این محل اختلاف بین جناح های سیاسی است.

دبیرکل حزب اتحاد ملت با طرح این سوال که هویت ملی از کجا می آید، تصریح کرد: جوامع هویت ملی را تعریف و بر اساس آن دولت تشکیل می دهند و دولت هویت ملی را باز تعریف می کند و سعی دارد در این تعریف پایه های خود را محکم کند.

شکوری راد به تعریف شهید مطهری از هویت ملی اشاره و تصریح کرد: شهید مطهری وجود درد و طلب مشترک را عامل پیدایش ملیت می دانست و تاکید بر هویت دینی داشتند.

وی گفتمان تعالی و توسعه را دو گفتمان موجود در کشور دانست و گفت: اختلاف بین بخش های مختلف جامعه بر اساس تعریف ملی و ملیت است و ما در تعریف منافع ملی دچار اختلافات اساسی هستیم.

دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران گفت: منافع ملی فقط اقتدار نظامی نیست چراکه منافع ملی حفظ منابع ملی و انسانی نیز هست.

وی گفت: در سند بالادستی الگوی پیشرفت ایرانی اسلامی، هویت ملی براساس فرهنگ تعریف شده است و در آن نه به ساختار سیاسی و نه به سرزمین اشاره نشده است.

شکوری راد ادامه داد: باید سیاسیون و صاحب نظران جامعه در مورد این مساله بحث کنند تا فردا این تعاریف به عنوان سند بالادستی نگاشته نشود.

دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران با بیان اینکه ما در تعریف منافع ملی با تحریف منافع ملی مواجه هستیم، گفت: برخی ها منافع ملی را بر اساس منافع جناحی خود تعریف می کنند.

وی با تاکید بر اینکه وقتی تعریف از منافع ملی نداریم حفظ و حراست آن دچار خدشه می شود، گفت: ساختار سیاسی باید به گونه ای عمل کند که رضایت مندی شهروندان را به اکثریت برساند.

به گفته شکوری راد، مردم این سرزمین از حاکمیت که خود شکل داده اند می خواهند که عدالت را ایجاد و آزادی، رفاه و امید به آینده  را تامین کند چرا که منافع ملی باید ضامن بقای جامعه باشد.

دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران با بیان اینکه آنهایی که ما با آنها چالش داریم دو دسته هستند، گفت: دسته نخست افرادی هستند که منافع ملی را قربانی منافع خود می کنند و افراد دیگر نیز فهم غلطی از موضوع دارند.

وی افزود: می گویند برجام منافع ملی ما را به خطر انداخته است یا می گویند تصویب FATF مخالف با منافع ملی ما است بنابراین باید معلوم شود که آنها منافع ملی را چه تعریف می کنند؟