کدخبر: ۲۵۷۵۰۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

مقام سوری: داعش با فداکاری جبهه مقاومت اسلامی ارتش سوریه و نیروی هوایی روسیه شکست خورد

&#۰۳۹;پطرس مرجانه&#۰۳۹; رئیس کمیسیون روابط خارجه پارلمان سوریه گفت: با یاری خدا و فداکاری های جبهه مقاومت اسلامی، ارتش سوریه و نیروی هوایی روسیه، گروه تروریستی داعش شکست خورد و آمریکا نتنها هیچگونه نقشی در شکست داعش نداشته، بلکه برعکس تقویت کننده و تجهیز کننده این گروهک تروریستی بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، مرجانه در مصاحبه با روزنامه سوری 'الوطن' در خصوص اظهارات منتشر شده از سوی مقامات واشنگتن درباره تصمیم خروج نیروهای آمریکایی از سوریه گفت: نمی توان به این اظهارات اطمینان کرد.
وی افزود: واشنگتن باید تصمیم خروج نیروهایش از سوریه را در عمل نشان دهد نه در حرف؛ طی سال ها جنگ در سوریه نیز حرف و حدیث های متناقض و زیادی (از سوی مقامات آمریکایی) زده می شد، اما عملی (برای پایان دادن به جنگ) دیده نشد.
مرجانه گفت: اگر این سخن درست باشد (اظهارات دونالد ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه)، به این معناست که سوریه (علیه تروریست های مورد حمایت آمریکا) پیروز شده است.
این مقام سوری اضافه کرد: واشنگتن چند ماه پیش نیز اعلام کرده بود که قصد دارد از سوریه خارج شود، اما اقدام عملی در این باره انجام نداد و در مقابل شاهد بودیم که چگونه منطقه 'هجین' در شرق فرات و اهالی دیرالزور از سوی بمب افکن های آمریکایی هدف قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: آمریکا نتوانست به اهدافش در سوریه دست یابد، چرا که دمشق 8 سال مقابلش ایستادگی کرد و همه طرح های واشنگتن در منطقه را به هم ریخت.
این مقام سوری ادامه داد: تا زمانی که گام های عملی و واقعی از سوی مقامات واشنگتن برای عقب نشینی از خاک سوریه اتخاذ نشود، نمی توان به این سخنان اعتماد کرد.
وی همچنین با اشاره به اعتماد نیروهای کُرد سوری به آمریکا و در مقابل خوردن ضربه سنگین آنها از سوی یانکی ها، گفت: تنها چیزی که برای آمریکا مهم است، منافعش می باشد و واشنگتن برای تحقق آن مزدورانش را به کار می گیرد و زمانی که این مزدوران کارشان را انجام دهند، واشنگتن به راحتی دست از حمایت آنها برمی دارد و مشکلی در این باره ندارد؛ مزدور همیشه مزدور می ماند و بی نیازی از آن همیشه کار آسانی است.
رسانه های آمریکایی شامگاه روز گذشته (چهارشنبه) گزارش دادند که آمریکا طی 60 تا یکصد روز آینده حدود 2 هزار نیروی خود را در سوریه از این کشور خارج می کند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار توئیتی در این باره، مدعی پیروزی بر داعش در سوریه شد و آن را زمینه ساز خروج نیروهای آمریکایی از سوریه خواند.
وی ادعا کرد: 'ما در سوریه بر داعش غلبه کرده‌ایم؛ این تنها دلیل من برای ماندن در آنجا در دوران ریاست‌جمهوری‌ام بود'؛ ادعایی که به اعتقاد کارشناسان مسایل منطقه فقط به جوک شبیه است، چرا که آمریکا به کمک رژیم صهیونیستی و کشورهای انگلیس و عربستان گروه تروریستی داعش را برای براندازی حکومت سوریه و تامین امنیت رژیم صهیونیستی ایجاد کرد که با یاری خدا و فداکاری های جبهه مقاومت اسلامی، ارتش سوریه و نیروی هوایی روسیه، گروه تروریستی داعش سال گذشته در همین زمان در سوریه و قبل از آن در عراق شکست خورد و آمریکا نتنها هیچگونه نقشی در شکست داعش نداشته، بلکه برعکس تقویت کننده و تجهیز کننده این گروهک تروریستی بوده است.
نکته قابل تامل دیگر این که، نیروهای آمریکایی بدون اجازه دولت سوریه در این کشور حضور دارند و دمشق بارها خواستار پایان تجاوز نظامی نیروهای آمریکایی در سوریه شده است.
واشنگتن در حالی تصمیم به خروج نیروهایش از سوریه گرفته که ترکیه هفته گذشته اعلام کرد، قصد دارد عملیات تازه ای را علیه شبه نظامیان کُرد مستقر در شمال سوریه از جمله یگان‌های مدافع خلق سوریه' (ی.پ.گ) و حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) آغاز کند.