کدخبر: ۲۵۹۰۸۷ لینک کوتاه

واکنش ائتلاف آمریکایی به تحولات منبج

اقتصادنیوز؛ ائتلاف بین المللی تحت سرکردگی آمریکا نسبت به حوادث شهر منبج در شمال سوریه واکنش نشان داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ ائتلاف بین المللی تحت سرکردگی آمریکا به حوادث منبج واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش؛ ائتلاف بین المللی مدعی شد که شواهدی مبنی بر تغییر اوضاع نظامی در منبج مشاهده نمی شود و اینکه از ورود ارتش سوریه به منبج خبر داده شده است، نادرست است.

شایان ذکر است که فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه با صدور بیانیه ای اعلام کرده بود: با توجه به مسئولیت نیروهای مسلح برای تحت حمایت قرار دادن تمامی خاک این کشور و در پاسخ به درخواست اهالی منطقه منبج، نیروهای ارتش سوریه وارد این منطقه شده و پرچم سوریه را در آن به اهتزاز درآوردند. ما بر اهمیت تقویت تلاش های تمام مردم سوریه برای حمایت از کشور و مبارزه با تروریسم و اشغالگران و بیرون راندن آنها از خاک سوریه تاکید داریم.

این در حالیست که ساعاتی قبل، فرماندهی نیروهای دموکراتیک سوریه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این نیروها از شهر منبج واقع در شمال شرق سوریه عقب نشینی می کنند و از دولت سوریه می خواهند با حضور در این مناطق حمایت لازم را از این نیروها در برابر حمله احتمالی ترکیه به عمل آورد.

از سوی دیگر ساعاتی قبل رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در گفتگو با خبرنگاران ورود ارتش سوریه به شهر منبج را در چارچوب یک جنگ روانی توصیف کرد.

وی در ادامه افزود: هنوز ورود ارتش به این شهر تأیید نشده است.

اردوغان هم چنین گفت: یک هیأت از سوی ترکیه فردا عازم روسیه می شود و در خصوص مسأله شهر منبج با طرف روسی رایزنی می کند و ممکن است من با ولادیمیر پوتین همتای روس خود دیدار داشته باشم.

وی افزود: ترکیه می خواهد به کردهای مسلح در سوریه درس بدهد. آنکارا با تجزیه سوریه مخالف است و هدف ما خروج گروه های تروریستی از آن است و در صورت تحقق این هدف هیچ کاری برای انجام دادن در این کشور نداریم.

وزارت دفاع ترکیه نیز قبلا با صدور بیانیه‌ای نسبت به تحرکات در شمال سوریه و بویژه در شهر منبج هشدار داد.

در بیانیه وزارت دفاع ترکیه از همه گروه‌ها در شمال سوریه خواستار شده است تا از هراقدامی که موجب افزایش بی‌ثباتی در این منطقه شود، پرهیز کنند.

در این بیانیه گفته شده است که گروه‌های YPG/PKK حق ندارند که دیگر گروه‌ها و واحدها را به منطقه فرابخوانند و این اقدام آن‌ها غیرقانونی و به منزله تحریک بی‌ثباتی بیشتر در شمال سوریه است.