کدخبر: ۲۶۰۰۶۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
کدام کشورها اعضای جدید شورای امنیت سازمان ملل هستند

کدام کشورها اعضای جدید شورای امنیت سازمان ملل هستند

اقتصادنیوز: آفریقای جنوبی، آلمان، جمهوری دومینیکن، بلژیک و اندونزی با آغاز سال نو میلادی کار خود را به عنوان اعضای جدید و غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل آغاز کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، با پایان سال ۲۰۱۸ و آغاز سال نو میلادی ترکیب اعضای غیردائم شورای امنیت سازمان ملل دچار تغییر شده و ۵ کشور به عنوان اعضای جدید به کرسی شورای امنیت دست یافتند.

بنا بر گزارش «سی‌جی‌تی‌ان»، با آغاز سال ۲۰۱۹ اندونزی، آفریقای جنوبی، آلمان، جمهوری دومینیکن و بلژیک به مدت دو سال کرسی غیردائم شورای امنیت سازمان ملل را در اختیار گرفتند.

آلمان و بلژیک تا کنون ۵ بار عضو غیردائم شورای امنیت سازمان ملل بوده‌اند و اندونزی سه بار به کرسی شورای امنیت رسیده است.

آفریقای جنوبی هم دوبار سابقه عضویت در اعضای غیردائم شورای امنیت را داشته است و جمهوری دومنیکن برای اولین بار به این کرسی رسیده است.

این اعضای جدید جایگزین ویتنام، سوئد، بولیوی، هلند-ایتالیا و قزاقستان شدند. ایتالیا و هلند در سال ۲۰۱۷ با هم توافق کردند که دو سال عضویت در شورای امنیت را بین هم به صورت عضویت یکساله تقسیم کنند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل ۵ کشور عضو دائم و دارنده حق وتو (آمریکا، روسیه، فرانسه، انگلیس و چین) و ۱۰ عضو غیردائم هستند که مدت عضویت اعضای غیردائم دو ساله است.

مجمع عمومی سازمان ملل هر ساله طی رای گیری از بین داوطلبان عضویت در شورای امنیت، پنج عضو جدید این شورا را انتخاب و جایگزین اعضای قدیمی‌تر می‌کند.

در حال حاضر علاوه بر اعضای جدید، کویت، پرو، ساحل عاج، گینه استوایی و لهستان هم دیگر عضوهای غیر دائم شورای امنیت هستند و مهلت عضویت آنها در پایان سال ۲۰۱۹ به اتمام می‌رسد.