کدخبر: ۲۶۰۱۷۲ لینک کوتاه

دادکان: اصولگرا و اصلاح‌طلب دنبال منابع قدرت، شهرت و ثروت هستند/گول هیچ‌کدام را نخورید

اقتصادنیوز؛ محمد دادکان، رئیس سابق فدراسیون فوتبال که امروز میهمان برنامه فرمول یک بود، گفت: اصولگرا و اصلاح طلب دنبال منابع قدرت، شهرت و ثروت هستند. جان امام حسین مردم کشورم گول هیچ کدامشان را نخورید. یکی شان بیاید جلوی من بگوید ما نبردیم و نخوردیم و نه شهرت طلب بودیم نه قدرت طلب. تا من خلافش را ثابت کنم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا؛ محمد دادکان که به دعوت علی ضیا به «فرمول یک» آمده بود، تند و صریح درباره مسائل گوناگون از زمان ریاست خود در فدراسیون فوتبال و ماجرای استعفایش گرفته تا پیشنهاد وزارت ورزش به او، وضعیت فعلی مملکت، دانشگاه آزاد و اصولگرا و اصلاح طلب بودنش سخن گفت.

ضعیف ترین آدم را سر کار می گذاریم و می گوییم اجنبی ها نمی گذارند کار کنیم!

دادکان درباره صراحت لهجه اش گفت: حرفهای من نه علیه دینم است نه نظام و با سر بالا با شهامت حرف می زنم. شما می گردید و ضعیف ترین آدم را سر کار می گذارید. یاد گرفته ایم بگوییم اجنبی ها و خارجی ها و اسراییل و آمریکا و انگلیس نمی گذاشتند. شما و برنامه تان جوانید. این را بدانید که دو چیز قوام هر کشور، حکومت و قومی است؛ عدالت و آزادی. دو چیز هم هر قومی را زمین می زند؛ دروغ و افراد نالایق.

کشورمان را دست افراد نالایق و دروغگو داده ایم

وی تاکید کرد: ما کشورمان را دست افراد نالایق و دروغگو گذاشته ایم که کشور بزرگ و با عظمت ما را بچرخانند. چه کسی گفته باید 8 سال باشید؟ کشوری که نفت و گاز دارد و سالی 100 میلیارد دلار درآمد دارد اما در مقابل کشوری که فقط چاقو و ساعت دارد چه دارد؟ سوییس فقط مدیر تولید کرده است. وقتی نمی توانی برو. چرا مملکت مستاصل بماند. همه اش می گویند ما دشمن داریم! بابا دشمن همین جا است. شما فرصت را از جوانها گرفته اید. من 50 ساله بودم مرا کنار گذاشته اید حالا 63 ساله شده ام برای من زشت نیست برگردم؟

گفتند رییس جمهور برای وزارت ورزش چهار شرط دارد

رییس اسبق فدراسیون فوتبال در پاسخ به سوال ضیا مبنی بر اینکه آیا شما پیشنهاد وزارت ورزش در دولت اول روحانی را رد کردید، گفت: نه من این کار را نکردم. مرا مثل بقیه صدا کردند و از من برنامه و اسامی که می خواهند با من کار کنند گرفتند و گفتند برای وزارت ورزش شانس داری. چهار شرط هم گذاشتند و گفتند آقای رییس جمهور برای هر وزیری شروط تخصص، خوش نامی، مبارزه با فساد موجود و خصوصی سازی را در نظر دارم. من گفتم سه و چهار را دارم. خصوصی سازی کرده ام و با فساد هم مبارزه کردم.

به من گفتند واجد شرایط هستی اما سلطانی فر و صالحی امیری انتخاب شدند!

وی ادام داد: در آن جلسه آقای ربیعی بود و می تواند بگوید من کجا را خلاف گفتم. آقای کلانتری هم آمد. گفتم یک و دو را از مردم بپرسید. آقای ربیعی دفتری را باز کرد و گفت ما عضو کمیته ای هستیم که باید وزیر را انتخاب کنیم و شما یک و دو را هم دارید. من بیرون آمدم و بعدها فهمیدم این خصوصیات در آقای سلطانی فر و صالحی امیری بوده است! عیبی ندارد مدیر بشوید. اما شما روی کفایت انتخاب شده اید؟ ولله نه. روی روابط انتخاب شدید. از من هم خواستند با اینها کار کنم گفتم اصلا.

9 نفر صاحب نظر را کنار می گذاریم و فرد نامربوط را مدیر می کنیم

دادکان در پاسخ به اینکه چرا گوشه ای از کار را نگرفتید و کمک نکردید، گفت: چینی ها وقتی سمیناری برگزار می کنند آخر سر برگه ای می دهند و می گویند اظهارنظر کنید. کسی مثل من که شرکت می کند می گوید پردازش اطلاعات شما ضعیف است. روز آخر می گویند شما درست می گویی ما 10 نفر را به عنوان وزیر انتخاب می کنیم، همه با هم کار می کنند و در نهایت یکی وزیر می شود و 9 نفر دیگر موظفند با او کار کنند. ولی در ایران ما 10 نفر را انتخاب می کنیم که 9 نفرشان صاحب نظرند ولی کار را به آنها نمی دهیم و می دهیم به نفر 10 که این ویژگی ها را ندارد! بخش اعظم مدیران اینگونه انتخاب می شوند. شما اگر وطنتان را دوست دارید این کار را نکنید. در سوییس بر اساس لیاقت ها افراد انتخاب می شوند.

همه چیزم را بدهم دینم را نمی دهم

وی در بخش دیگری از سخنانش اذعان کرد: من بعد انقلاب موهایم را کوتاه نکردم و ریش نگذاشتم. از سال 50 همین گونه بودم و اعتقاداتی داشتم که به آن وفادار بودم و خودم و خانواده ام همه چیزم را بدهم دینم را نمی دهم.

8 سال آنها در جام بودند 6 سال اینها بر جام هستند چه چیزی گیر مردم آمده است

این مدیر پیشکسوت در این باره که اگر شما وزیر شده بودید چه می شد، گفت: وضع حالا با 6 سال فرق می کند. 8 سال آنها در جام بودند 6 سال اینها برجام هستند چه چیزی گیر مردم آمده است؟ ثروتهایشان همه رفت.

همه فاسد نشده اند آدمهای خوب را نمی گذارند کار کنند

دادکان تصریح کرد: «آن فرد برای من» عزیز است. رییس جمهور می تواند این را درباره افرادی که انتخاب کرده بگوید اما نمی تواند بگوید من بهترین افراد را انتخاب کردم! شما در بعضی موارد بدترین ها را انتخاب کردید. مملکتی رو به فساد می رود که مردم فکر کنند همه فاسد شده اند به خدا اینطور نیست آدمهای خوب را نمی گذارند کار کنند. من این حق را ندارم بگویم مردم وطن و دینشان را دوست دارند؟ بگذارید مردم اظهارنظر کنند. اگر بگذاریم شرایط بدتر شود خوب است؟

اصولگرا و اصلاح طلب دنبال منابع قدرت، شهرت و ثروت هستند

وی در این باره که شما اصلاح طلبید یا اصولگرا، یادآور شد: اصولگرا و اصلاح طلب دنبال منابع قدرت، شهرت و ثروت هستند. جان امام حسین مردم کشورم گول هیچ کدامشان را نخورید. یکی شان بیاید جلوی من بگوید ما نبردیم و نخوردیم و نه شهرت طلب بودیم نه قدرت طلب. تا من خلافش را ثابت کنم. باید از هر کدام آنها سه سوال پرسید؟ بچه هایت کجاست؟ اکثرا انگلیس، آمریکا، کانادا و فرانسه! دومین سوال که بچه هایت کدامشان مثل شهید حججی شدند یا در خانواده تان چه کسی شهید و جانباز شده؟ به مولا علی هیچ کدام! همچنین بپرسید خانه ات کجا بوده الان کجایی؟

دادکان پاسخ این سوالات را اینگونه داد: من دو دختر دارم، پسر ندارم. هر دو فوق لیسانس دارند، یکی روانشناسی بالینی و میکروبیولوژی هستند. هر دو خانه اند و من رانتی ندارم. بچه پاچنار هستم و خانه پدری ام 1400، 1500 متر بود. اکنون در میرداماد در یک آپارتمان 170 متری می نشینم. آن زمان هم پاچنار وسط شهر بود نه پایین شهر.

بچه های خودتان را هم بفرستید مدافع حرم شوند

رییس اسبق فدراسیون فوتبال اظهار کرد: دیروز جانباز 75 درصد به من پیام داد و گفت یادت افتادم که 32 سال پیش شما فقط در فدراسیون کشتی از من دفاع کردی، از تو ممنونم. ما در کشورمان فقط به یک قشر بدهکاریم و وامدار یک قشر هستیم، هرجا سخنرانی کردم گفتم ما به یک قشر بدهکار و وامدار هستیم آن هم خانواده شهدا و جانبازان. شما وقتی در دولت هستی مدافعان حرم تشویق می شوند خب بچه های خودتان را هم بفرستید آن وقت انقلاب سرشار می شود. روح امثال شهید حججی و همت هم شاد باشد.

احمدی نژاد هم مرا می خواست

وی در پاسخ به این سوال ضیا مبنی بر اینکه شما در دولت اصلاح طلب سرکار آمدید، در دولت اصولگرا برکنار شدید و در دولت روحانی دعوت به کار شدید، اینها یعنی شما اصلاح طلبید، گفت: آقای دکتر احمدی نژاد در دو برنامه تلویزیونی از من به نیکی یاد کرد و گفت هیچوقت نمی خواستم دادکان برود، پس او هم که اصولگرا بود مرا می خواست. زمان هاشمی هم روحش شاد در وزارت علوم مسئول انجمن ورزشی بودم و اعزام دانشجویان فوتبال و فوتسال با من بود.

کسی نمی توانست دانشگاه 15 هزار نفره را بچرخاند او را برای 1 میلیون و 500 هزار نفر گذاشتند!

دادکان ادامه داد: دانشگاه آزاد 30 سال اداره کل بود دکتر میرزاده به عنوان رییس دانشگاه وقتی مسئولیت گرفت گفت آقای هاشمی می خواهد این جا را معاونت کند، شما هستید؟ من هم رفتم و چهار سال معاونت ورزشی دانشگاه آزاد شدم. بعد که من کنار رفتم اداره کل شد. بعضی وقتها شما رییس یک مجموعه هستی و موفق نیستی، مثلا رییس دانشگاه شهید بهشتی که 15 هزار نفر دانشجو دارد و نمی توانی آنجا را بچرخانی اما شما را به دانشگاهی می برند که 1میلیون و 500 هزار نفر آدم دارد! به منشی آن رییس زنگ زدم گفتم این کار بزرگی است، از پسش برمی آیی؟

شهرت پدر دادکان در نزد علما

این مدیر قدیمی در پایان درباره مرحوم پدرش نیز بیان کرد: آقای قوام، حاج آقای ناطق نوری، آقای دانشمند، کافی و نوری همه در نوارهایشان از پدر من یاد کرده اند. آقای قوام می خواسته تعریف معرفت را بشنود، افراد مختلفی را پیش او می برند و نظراتشان را در این باره می گویند. تا اینکه او می گوید مصطفی را صدا کنید. پدر من هم پیش ایشان می رود و می گوید معرفت یعنی نمک بخوری و نمکدان نشکنی. می گوید مصطفی تو بی سواد چیزی به من گفتی که هیچکس نگفت.