کدخبر: ۲۶۰۵۷۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
محمدجواد ظریف با هیاتی از تجار و بازرگانان به هند سفر می‌کند

محمدجواد ظریف با هیاتی از تجار و بازرگانان به هند سفر می‌کند

اقتصادنیوز: یک رسانه هندی نوشت؛ محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هفته جاری برای شرکت در نشست سالانه «ریسینا» عازم هند خواهد شد و دیدارهایی نیز با مقامات عالی این کشور خواهد داشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، مذاکرات ریسینا برای کشف و توسعه فرصت‌های یکپارچه‌سازی آسیا با جهانی بزرگتر طراحی شده است.

تارنمای پرینت نوشت، وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در نشست سالانه 'ریسینا' برگزار شده ، در تاریخ هشتم ماه ژانویه(18 دی) با سوشما سواراج همتای هندی خود دیدار خواهد کرد. همچنین انتظار می رود که ظریف با نارندرا مودی نخست وزیر هند دیدار داشته باشد.

تارنمای 'پرینت' هند نوشت؛ سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران زمانی انجام می شود که هند برای ایجاد توازن در روابط راهبردی و اقتصادی میان تهران و واشنگتن در تلاش است.

به گفته مقامات هندی، در سفر وزیر امور خارجه ایران به هند، دو کشور دستاورد های سفر پیشین ظریف به هند در ماه مه(اردیبهشت) را بررسی خواهند کرد. در این دیدار هند و ایران نه تنها برای گسترش روابط تجاری خود به توافق رسیدند بلکه اعلام کردند که قصد دارند راهکارهای بیشتری برای ادامه حمایت دولت هند از توافق هسته ای ایران یا برجام پس از خروج آمریکا از آن و وضع دوباره تحریم ها علیه ایران، بیابند.

ظریف که به همراه یک هیات از تجار و بازرگانان ایرانی به هند سفر خواهد کرد، قرار است در هشتم ژانویه در یک نشست تجاری به مدیریت کنفدراسیون صنایع هند شرکت کند.

مهمترین هدف این نشست یافتن راه حل های مناسب برای انجام پرداخت ها به وسیله ارز ملی هند (روپیه) و همچنین ایجاد یک زمینه مناسب برای شرکت های ایرانی جهت سرمایه گذاری در هند خواهد بود.

ایران در دوره آوریل تا ژوئن(فروردین تا خرداد) سال 2018 با عبور از عربستان سعودی به سومین کشور بزرگ تامین کننده نفت هند تبدیل شد. واردات کل هند از ایران در دوره آوریل تا نوامبر(فروردین تا آبان) سال 2018 حدود 11 میلیارد دلار بود که 90 درصد از آن را واردات نفت خام تشکیل می دهد.

روز دوشنبه، وزارت دارایی هند پول واردات نفت از ایران را که با روپیه پرداخت می شود، از پرداخت مالیات سنگین معاف کرد. این اقدام به پالایشگاه های هندی امکان می دهد تا حدود یک و نیم میلیارد بدهی معوقه خود به شرکت ملی نفت ایران را تسویه کنند. این تصمیم دولت هند در حالی انجام شد که رییس شرکت پتروشیمی چنای هند اعلام کرد که ایران قصد دارد 15 میلیارد روپیه (حدود 218 میلیون دلار) برای توسعه یک پالایشگاه متعلق به این شرکت سرمایه گذاری کند.

مقامات هندی همچنین تاکید کردند که در طول سفر جواد ظریف به هند در خصوص افزایش همکاری های هند و ایران در بندر چابهار گفت و گو خواهد شد. این پروژه اخیرا به دلیل سرمایه گذاری هند در آن و همچنین اهمیت این بندر برای رشد و توسعه افغانستان از تحریم های آمریکا معاف شد.

تلمیذ احمد سفیر اسبق هند در عربستان، امارات و عمان گفت: اکنون ما شاهد گسترش روابط هند و ایران هستیم. باید به صورت راهبردی سفر وزیر امور خارجه ایران مورد تحلیل قرار گیرد. این سفر یک فرصت به وزیر امور خارجه ایران خواهد داد تا بر اهمیت روابط دو کشور تاکید کند درحالی که آمریکا همچنان غیر فعال است و پاسخ های دوگانه ای در خصوص ایران منتشر می کند.

روابط با ایران برای هند به دلیل حضور تهران در امور سیاسی افغانستان و احیای مذاکرات با طالبان در میان خروج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور، اهمیت یافته است.

تلمیذ احمد افزود: روز دوشنبه مقامات ایرانی اعلام کردند که نمایندگان طالبان برای مذاکرات صلح به تهران سفر کرده اند که این برای هند بسیار اهمیت دارد.